B l a n s k o - Fotbalisté Blanska oslavili první jarní vítězství. A hned čtyřgólové. Kanonádu odnesly Otrokovice.
Podle průzkumu trenéra Zbyňka Zbořila měl jejich soupeř ve 26. kole Fortuna Moravskoslezské ligy Viktoria Otrokovice přivézt do Blanska poctivý tvrdý fotbal. Na hřišti se ale hosté prezentovali spíše jako partička chybujících školáků. Alespoň v prvním poločase.

Devět minut se hrálo na domácí polovině, teprve pak dostal míč do rukou brankář hostů Jiří Balážik. Svým odkopem ale přesně našel Jakuba Kučeru. Jeho ránu ještě obránci srazili, ale zezadu nabíhající Ladislav Hanuš nekompromisně ze třiceti metrů provětral síť.

V 21. minutě nechali hosté Lukáše Koláčka zblízka hlavou poslat pod břevno míč po přetaženém centru Kučery. Za dvanáct minut si Georges nepochopitelně srazil Kučerův centr do vlastní branky a šest minut před přestávkou opět nechali obránci v pokutovém území zcela volného kanonýra Jindřicha Stehlíka, který další přesný centr Kučery využil k dělovce do šibenice.

„Byl to náš nejhorší poločas za celé jaro a nejspíš ještě mnohem dál. Absolutně jsme to nezvládli a po individuálních chybách jsme nabídli soupeři vedení,“ kroutil nevěřícně hlavou trenér Viktorie Marek Sedlák.

Jeho kolega z Blanska v kabině o přestávce musel trochu krotit euforii. „Připomínal jsem hráčům, že jsme teprve v půli cesty. Ale náš přechod do útoku byl fantastický a přidali jsme k tomu i čtyři góly. A navíc jsme měli další tři čtyři příležitosti, které se také daly dohrát do gólu,“ prožíval zcela opačné pocity Zbořil.

Do druhého poločasu si hosté přinesli na trávník přece jen víc zodpovědnosti v bránění, ale kontrast rychlých blanenských brejků se zdlouhavou rozehrávkou Viktorie zůstával. Obě strany několikrát zahrozily, skóre se však už nezměnilo.

Dohrávali v osmi hráčích

V závěru domácí ještě museli čelit poměrně velkému tlaku hostů, protože patnáct minut před koncem uviděl Štěpán Kolařík druhou žlutou kartu za faul a po ní samozřejmě červenou. Zhruba po deseti minutách odkulhal ze hřiště zraněný Petr Gromský. A prakticky hned po vstupu na trávník se zranil Jan Trtílek.

Zbořilův tým tak v podstatě dohrával zápas s osmi hráči včetně brankáře. „Nasypali jsme to tam do poločasu a ve druhém jsme si to trošku zkomplikovali sami. Vyloučení bylo naprosto zbytečné. Ale celkově před hráči smekám, tentokrát jsme to zvládli v obranné fázi a hlavně v útoku,“ rozplýval se po zápase domácí lodivod, zůstal však nohama pevně na zemi. „Nechci to nijak přeceňovat. Stejně jako jsme se, s prominutím, nepodělali z neúspěšného vstupu do jara, tak i teď se nenecháme uspokojit takovým zápasem. Mrzí mě zranění kluků a zbytečné vyloučení, protože teď budeme muset sahat do sestavy, která tahá úspěšnou sérii, a hlavně nás čekají hrozně těžké zápasy v Hulíně a s béčkem Sigmy,“ dodal Zbořil.

Konec zápasu byl náročný především pro blanenské obránce. Stoper Stanislav Píšek připustil, že zápas byl poměrně netradiční. „Vysoko jsme vedli, a to si obvykle mužstvo už výsledek i pozice hlídá. My jsme ale museli urputně bránit a opravdu jsme si sáhli na dno sil. Tedy alespoň já. Ale vyhráli jsme zaslouženě. Prostě jsme na rozdíl od předchozích zápasů dokázali své šance proměňovat,“ radoval se dvoumetrový dlouhán.

Kouč Viktorky viděl důvody porážky jinak. „Hráči to možná podcenili, jakože hrajeme proti poslednímu týmu. Ale byli upozorňovaní na to, že Blansko je dobře organizovaný mančaft, že hraje z bloku na brejky. Ve druhé půlce už jsme to zvedli, ale že by tam z naší strany byly nějaké gólovky, to se taky říct nedá,“ dodal zklamaný Marek Sedlák.

FK Blansko – Viktoria Otrokovice 4:0

Poločas: 4:0. Branky: 9. Hanuš, 21. Koláček, 33. vlastní (Georges), 39. Stehlík.
Rozhodčí: Škrobák – Hanáková, Kneis. ŽK: Floder, Kolařík, Chloupek, Stehlík – Kurtin, Hradil, Juráň. ČK: 74. Kolařík. Diváků: 198.
Blansko: Floder – Gromský, Píšek, Šplíchal, Koláček – Hanuš (58. Kratochvíl) – Chloupek (67. Minx), Kučera, Kolařík, Duda – Stehlík (71. Trtílek). Trenér: Zbyněk Zbořil.
Otrokovice: Balážik – Zábojník (79. Lapčík), Georges, Dekleva, Mlýnek – Hradil, Mazouch, Němec (46. Ferko), Nzembi – Vavruša (46. Juráň), Kurtin. Trenér: Marek Sedlák.

Autor: Deník/Zdeněk Vlach