V. B í t e š / B l a n s k o - Kombinace neúspěch v poháru – úspěch v divizi je pro fotbalisty Blanska v jejich situaci přijatelnější než naopak. Po sestupu z Moravskoslezské ligy se Blansku prakticky rozpadl kádr. I proto začátkem srpna ve Velké Bíteši hned v prvním kole vypadlo z Mol cupu. Po necelém měsíci si ze stejného hřiště odvezlo všechny tři divizní body.
„Kluci zápas, jak se říká, odjezdili. Doufám, že výhra je ten pozitivní impuls do dalších bojů. Že zejména mladé kluky nastartuje a zvedne jim sebevědomí. Ověřili si, že fotbal umějí hrát, ale podmínkou je, že tam musí být bojovnost a nasazení,“ radoval se z první podzimní divizní výhry trenér hostů Martin Maša.

Jeho svěřenci si na hřiště opravdu přinesli větší zodpovědnost a smysl pro plnění úkolů. Pod taktovkou Jana Pšikala drželi domácí tým v dostatečném odstupu od své branky a sami vyráželi do zajímavých protiútoků.

Jeden z nich v patnácté minutě založil na pravé straně Jan Trtílek a právě přes Pšikala doputoval míč na zadní tyč, kde jej prakticky z nulového úhlu uklidil do sítě Jiří Kratochvíl. „V první půlce jsme domácí celkem k ničemu nepustili. Sami jsme měli nějaké pološance, ale bohužel jsme další akce nedotáhli do konce. Určitě jsme mohli vést větším rozdílem,“ poznamenal Maša.

„Celý první poločas jsme hráli špatně, ale byl to oboustranně slabší fotbal. Žádné kombinace a hodně nakopávaných míčů. Hosté byli šťastnější, dali gól,“ viděl dění v prvních pětačtyřiceti minutách domácí kouč Květoslav Havránek.

V přestávce asi polil svůj tým živou vodou. Domácí převzali režii zápasu a jejich tlak pomalu narůstal, přičemž v závěrečných patnácti minutách odolávali hosté i s přispěním paní Štěstěny. „Některým našim hráčům už docházely síly, a protože lavičku nemáme nejširší, tak se do sestavy ještě v šedesáté minutě nedalo moc sahat. Dvakrát nás podržel David Záleský v brance a s trochou toho štěstíčka zejména při některých závarech před brankou jsme nakonec vítězství uhájili,“ přiznal kouč Blanska.

Záleský se blýskl zejména při šancích Richarda Novotného, Lukáše Kopáče či Jiřího Chlupa. „Určitě toho bylo ještě víc. Ale koncovka nám nešla. Myslím si, že průběhu zápasu by slušela minimálně remíza. Ale Blansko kvalitu určitě má a byl to jeden z nejlepší týmů, s nimiž jsme zatím hráli,“ sdělil Havránek.

„Proti minulým zápasům jsme zlepšili nasazení a přístup k osobním soubojům. I herně už to nebylo tak naivní, dětské jako v některých předchozích utkáních. Věřím, že jde o vzestupnou tendenci. Navíc stále pracujeme na příchodu posil,“ dodal kouč Maša.

Spartak Velká Bíteš - FK Blansko 0:1

Poločas: 0:1. Branka: 15. Kratochvíl.

Rozhodčí: Popelák - P. Mayer, J. Mayer. DS: Racek. ŽK: Chlup, Nekuda, Pohl - Trtílek, Kratochvíl, Pšikal, Záleský. Diváků: 226.

Velká Bíteš: Matiášek - Pokorný, Pohl, Kudýn, Ondrák - Šimončič (86. Pelán), Nekuda (86. Kopáček), Chlup, Mrňa (75 Hibš) - Valsa, Novotný. Trenér: Květoslav Havránek.
Blansko: Záleský - Imramovský, Šplíchal, Feik, Škrabal - Chloupek (90. Pačovský), Závodný, Šmerda (90. Bokůvka), Pšikal, Kratochvíl (83. Němec) - Trtílek. Trenér: Martin Maša.

Autor: Deník/Zdeněk Vlach