B l a n s k o - Považuje to za samozřejmost, ale ne každý by se zachoval jako on. Obránce Blanska Lukáš Koláček pomohl v 10. kole Moravskoslezské fotbalové ligy proti Otrokovicím zachránit život protihráči Robinu Elšíkovi, který během utkání ošklivě upadl hlavou na zábradlí.
Vedení FK Blansko před sobotním domácím utkáním s Hulínem ukázalo, jak moc si váží takových činů a přede všemi diváky poděkovalo kapitánovi Blanska za záchranu mladého fotbalisty. „V té chvíli jsem nepřemýšlel, jestli je to soupeř nebo spoluhráč,“ rozpovídal se nejen o osudné chvíli Lukáš Koláček.

Když se vrátíte k zápasu s Otrokovicemi, jak jste viděl nešťastný moment z pohledu hráče na hřišti?

Domácí hráč upadl velice nešťastně hlavou na zábradlí, byl v bezvědomí, měl tržnou ránu na hlavě a zapadlý jazyk. V první chvíli si toho všiml jen hlavní rozhodčí, já jsem přiběhl až ve druhé vlně a viděl jsem, že musíme rychle reagovat. Vytáhnout zapadlý jazyk, jenže s tím jsme se trápili. Robin měl sevřenou čelist a nešly nám otevřít zuby, takže jsme to rvali silou. Naštěstí se nám podařilo jazyk vytáhnout. Robina jsme položili do stabilizované polohy a asi po dvou minutách nabyl vědomí. Pak už pro něj přijela záchranná služba a bylo to v pořádku.

Potěšilo vás gesto vedení blanenského klubu, které vám poděkovalo před domácími diváky?

Určitě mě to potěšilo, protože jsem to nečekal. Na druhou stranu musím říct, že v takových chvílích by se tak asi zachoval každý. Nepřemýšlel jsem, jestli je to soupeř nebo spoluhráč. Bylo prioritou zachránit život fotbalovému kamarádovi, takže jsem neřešil, kdo je kdo.

Víte, jak se se Robinu Elšíkovi daří?

Po zápase jsem si na něj vzal číslo, napsal jsem mu zprávu, ve které jsem se ho ptal, jak je na tom a popřál jsem mu nejen jménem svým, ale samozřejmě jménem celého klubu brzké uzdravení. V úterý dopoledne mi odpověděl, že ho propustili z nemocnice a že je v pořádku. Jsme všichni rádi.

Jako kapitán Blanska máte teď i jiné starosti a ty vám na začátku utkání s Hulínem přibyly, když jste inkasovali už v 8. minutě. Srazilo vás to?

Ano, to je takový náš evergreen. Před každým zápasem si říkáme, že musíme chytit začátek. A opakovaně se nám stane, že dostaneme gól, utkání pak musíme složitě otáčet. Tentokrát se nám to podařilo. Pochvalu si zaslouží celý tým, je to vydřené vítězství proti těžkému soupeři.

Přesto máte za sebou nepříjemnou sérii porážek. Jak je složité dělat kapitána v týmu, kterému se nedaří?

Je to těžká role, člověk musí být trošku psycholog. Máme mladý tým, takže se snažím kluky povzbuzovat, hodně komunikovat, upozorňovat na chyby, říkat si co a jak hrát. Někdy to pomůže, někdy ne. Věřím, že po poslední výhře se odrazíme k lepším zítřkům.

Lukáši Koláčkovi děkují za vedení klubu předseda Ing. Jiří Crha
a člen výkonného výboru Břetislav Strážnický.
Foto: František Fiala