A l t h e i m / B r n o - Patří k nastupující generaci českých reprezentantů v malém fotbalu, která ve výběru do 21 let nahrazuje úřadující mistry Evropy. Boskovický rodák Jan Minx oblékl podruhé v řadě dres se lvíčkem na prsou. „Věřím, že kádr bude minimálně stejně dobrý, jako byl na mistrovství Evropy, budeme se jen zlepšovat a vyhrávat," vyhlíží ofenzivní záložník.
Poprvé se představil na listopadovém Evropském poháru v malém fotbalu v Jevišovicích, v pátek se zúčastnil mezinárodního halového turnaje v rakouském Altheimu. „Trenér mi volal pár dní před odjezdem. Byl jsem rád, že znovu pojedu reprezentovat Českou republiku. Je to velký zážitek. Budu se snažit předvádět výborné výkony, abych se znovu dostal na další akci," slibuje osmnáctiletý mladík.

Minxe katapultovalo do národního týmu osm branek v sedmi podzimních zápasech DRFG Superligy malého fotbalu, víc jich mají pouze jeho spoluhráči Ondřej Paděra s Janem Koudelkou. „Reprezentačního dresu si velice vážím a užívám si ho, je to odměna za dobré výkony v Superlize. S klukama v národním týmu problém nemám, všichni jsou skvělí kamarádi a vytváříme výborný kolektiv," povídá.

Při mezinárodním turnaji v Rakousku nastupoval na hrotu, ze kterého vstřelil dvě branky. „Nejsem spokojený, gólů mohlo být mnohem víc. Hrál jsem poprvé na hrotu, takže to pro mě bylo něco jiného. Jsem zvyklý hrát na kraji, kde se cítím mnohem nebezpečnější," sděluje Minx.

Na začátku klání si také čeští mladíci zvykali na velké hřiště pouze se čtyřmi hráči v poli, obrovské brány, hru s mantinely a plyšový míč. „Bylo to pro nás něco úplně nového, protože v České republice se s takovým fotbalem nepotkáme, první dva zápasy jsme si zvykali na míč i mantinely. Začátek turnaje se nám moc nevydařil," přiznává český reprezentant o dvou remízách a těsné výhře v úvodních třech duelech.

V posledním zápase stačila lvíčatům k postupu mezi nejlepší čtyřku remíza s domácím Altheimem. Jenže prohráli 0:1 a na turnaji obsadili šestou pozici. „Bohužel jsme obdrželi v první minutě gól. Rozhodlo, že jsme ani přes několik stoprocentních šancí nevyrovnali, to nás stalo semifinále. Nedokázali jsme v klidu trefit bránu, nebo domácí podržel skvěle chytající gólman, který byl potom vyhlášen nejlepším brankářem turnaje," vrací se k závěrečnému utkání Minx.

Vedle malého fotbalu se věnuje také velkému, v němž mu začíná zimní dril s třetiligovým Blanskem. „Na přípravu se těším, už mi fotbal chybí, i když to nebude zrovna procházka růžovým sadem. Tato sezona pro nás bude velice důležitá, takže očekávám ostrou přípravu," doplňuje.

Autor: Deník/Jaroslav Kára