B l a n s k o - Jarní čekání blanenských fotbalistů na výhru pokračuje, i když k ní v Petřkovicích bylo blízko. Malý klub z ostravského obvodu je nováčkem Fortuna Moravskoslezské ligy, ale doma body jen tak nerozdává.
Je to dáno jednak malým hřištěm, jednak, jak potvrdilo několik funkcionářů hostujících týmů, i jakousi zdejší zvláštní atmosférou. Před Blanskem Petřkovičtí z deseti utkání šest vyhráli a podlehli jen jednou, a to už ve druhém kole v srpnu loňského roku Otrokovicím.

Z tohoto pohledu je blanenský bod velice cenný, i když pro zachraňující tým prakticky moc neřeší. Asi cennější poznatek trenéra Zbyňka Zbořila je, že herní projev byl určitě lepší než v předchozích bojích.

Blanenský kouč tentokrát už od začátku zařadil do sestavy ještě ne zcela doléčeného stopera Stanislav Píška a začátek utkání hosté zvládli. Prvních deset minut sice čelili domácímu tlaku a dokonce jejich brankář Jiří Floder musel řešit jednu gólovou šanci, ale hosté postupně hru vyrovnali. „Nechtěli jsme hrát jen z bloku, protože by to bylo čekání na gól. Ale stejně jsme byli pod tlakem, podržel nás Floder. Pak se hra vyrovnala a přišly zlomové okamžiky zápasu. Nejdříve byl Chloupek stažený na hranici velkého vápna při sólovém nájezdu, mělo následovat vyloučení, ale rozhodčí se rozhodl jinak,“ popsal Zbořil asi ten nejpodstatnější moment.

Následný trestný kop Kučery vyrazil domácí brankář Buček na roh. Ve 34. minutě pak Kučera proměnil penaltu nařízenou za ruku ve vlastním pokutovém území a hned na to šel Chloupek podruhé sám na branku, ale vychytal ho Buček. „V této fázi zápasu jsme mohli rozhodnout. Druhý poločas už z naší strany tak dobrý nebyl, ale snažili jsme se neustále hrozit, abychom se nedostali pod tlak. V závěru jsme mohli dát gól jen po rohových kopech a ve vlastním vápně jsme několikrát řešili závary na poslední chvíli. Dovezli jsme bod z venku, ale svoji šanci na zisk tří bodů jsme prováhali v první půli,“ shrnul blanenský trenér.

Hostům sebral výhru dvacet minut před koncem Dominik Špavelko gólem, k němuž pomohla hrubka blanenské obrany, když se nedomluvili obránci s brankářem a vysoký míč mezi ně Špavelko usměrnil do branky. „Před zápasem bychom asi bod brali, ale podle průběhu si myslím, že jsme dva ztratili. Protože jsme měli dost šancí na to, abychom dali druhý gól a pak už by to asi vypadalo jinak. A taky vyrovnání bylo hodně laciné. Já si cením především toho, že se nám zlepšila hra středové řady a že jsme vpředu byli nebezpeční. Věřím, že ne bod, ale výkon mužstvu psychicky pomůže a zejména mladí, že si začnou víc věřit,“ uvedl kapitán mužstva Lukáš Koláček.

FC Odra Petřkovice - FK Blansko 1:1

Poločas: 0:1. Branky: 69. Špavelko - 34. Kučera z pen. Rozhodčí: Gasnárek - Dohnálek, Slaminka. ŽK: Švancer, Hrdlička, Drozd, Staněk – Hanuš, Kučera. Diváků: 187.
Blansko: Floder – Gromský, Píšek, Šplíchal, Koláček – Hanuš – Chloupek (88. Buchta), Kučera, Kolařík (81. Kratochvíl), Duda (75. Minx) – Stehlík.

Autor: Deník/Zdeněk Vlach