H e r c e g   N o v i / B l a n s k o - Velkého úspěchu dosáhl trenér mladších dorostenců a odchovanec FK Blansko David Bednář. Hráč malé kopané Kvasaru Černá Hora získal na EURU 2014 s českou reprezentací bronzové medaile. O své dojmy se s námi "Bedýnka" podělil v následujícím rozhovoru.
Na EURU v Černé Hoře jste získali s reprezentací malé kopané bronzové medaile. Jak hodnotíš průběh turnaje?

S průběhem i bronzem jsem moc spokojen. V plánu bylo vylepšení loňského 5. místa a to se podařilo.

Nastupoval si v tzv. moravské pětce s Ondřejem Paděrou a Janem Koudelkou. Jak moc ti pomohl, že se oběma hráči dobře znáš?

Znát svoje spoluhráče byla určitě výhoda. S Ondrem hráváme zimní turnaje a s Honzou ještě futsal, takže si rozumíme.

Které zápasy byly dle tvého mínění vydařené, které naopak nevyšly podle představ trenérů i týmu?

Myslím, že nejpovedenější byl zápas s Chorvatskem, kde jsme dotahovali a otočili průběh na penalty. Mně se nepovedl zápas s Rumunskem a nejlíp jsem se necítil po černené kartě proti Turecku. Zápas jsme naštěstí zvládli.

Do turnaje jste vstoupili porážkou se Španělskem. Další dvě utkání ve skupině jste však zvládli a postoupili do vyřazovacích bojů. Co jste oproti prvnímu utkání změnili?

Se Španělskem jsme sice prohráli, ale na šance a v nasazení jsme se jim vyrovnali, takže jsme celý turnaj hráli stejně.

Dalo se v průběhu turnaje ještě něco natrénovat, nebo jste se spíše soustředili na taktické sehrání některých herních situací?

Na hotelu jsme trénovali hlavně standardky a taktické věci.

Nastupoval jsi v obraně. Ve velkém fotbale jsi ofenzivním typem hráče. Netáhlo tě to dopředu i v reprezentaci?

Musím přiznat, že ani moc ne. V naší pětce je hodně ofenzivních hráčů, takže jsem se snažil zaměřit na defenzívu.

V zápase s Tureckem jsi po chybné rozehrávce brankáře Grubera inkasoval po obranném zákroku červenou kartu. Jak moc tě mrzelo, že jsi nehrál následné federální derby se Slovenskem?

Mrzelo by, kdyby Turci v přesilovce vyrovnali, nebo přidali více branek. Takhle jsem věděl, že červená nebyla zbytečná. Následující zápas jsem proseděl na lavičce. Naštěstí to kluci zvládli a já se mohl těšit na Chorvaty.

Jak se ti celkově v Černé Hoře líbilo?

Zázemí turnaje i hotelu bylo na profi urovni. Všichni v týmu byli super, nebylo si na co stěžovat.

Tvým kmenovým týmem v malé kopané je Kvasar Černá Hora. Neslyšel jsi třeba od kluků narážky na to, že jsi v Černé Hoře vlastně jako jediný z týmu na domácí půdě?

Vůbec nic. Asi jim do nedošlo. (smích)

Měl jsi už čas zhlédnout vaše zápasy ze záznamu na internetu?

Zápasy ze záznamu jsem sledoval.

Všiml jsem si, že tě prostřednictvím Facebooku podporovala na dálku rodina i známí. Jak jsi vnímal jejich podporu?

Pozitivních ohlasů bylo hodně a moc nám to pomáhalo, hlavně na Facebooku. Bohužel pár anonymních bylo i negativních, ale to je ta česká povaha.

Mohl bys pro ty, kteří malou kopanou tolik nesledují, představit tvoji cestu, která z Kvasaru vedla až do reprezentace?

Malou kopanou jsem začal hrát před 11 lety. Po půl roce v Lysicích jsem začal hrát za Kvasar. Loni jsem nastoupil za Sadros Boskovice na Mistrovství republiky. Odtud přišla pozvánka na kemp a následná nominace do reprezentace.

Jaké zážitky sis z turnaje odvezl? Nastupovat na hřiště za asistence kamer a slyšet naši hymnu, to je stoprocentně zážitek na celý život...

Reprezentovat v jakémkoliv sportu, je čest. Na toto Mistrovství Evropy určitě nezapomenu.

Děkujeme za rozhovor.
Soustředění na střídačce.
legendy
Společné foto po triumfu v utkání s Německem 2:1 a zisku bronzových medailí.
legendy
Při rozhovoru pro Českou televizi.
legendy
S Janem Koudelkou při české hymně.