B l a n s k o - V polovině druhého týdne zimní přípravy čeká fotbalisty FK Blansko další přátelské utkání se stejným pořadovým číslem. Na umělé trávě v Líšni se svěřenci Zbyňka Zbořila střetnou s aktuálně 14. celkem MSFL SK Líšní, jejíž lavičce již druhou sezónu vládne zkušený Josef Mazura.
Blansko na úvod přípravy zdolalo v sobotu na umělé trávě ve Vyškově účastníka krajského přeboru Zlínského kraje FC Morkovice 6:2. Trenér Zbořil byl spokojen především s ofenzivní invencí svých svěřenců, rezervy však viděl v defenzivní činnosti, jejichž příčiny lze především hledat ve zvykání si na nový herní systém. „Z výsledku mám pocit, že útočná fáze bude naprosto v pořádku, ale čeká nás hodně práce na defenzivě. Na druhou stranu takový zápas je určitě zajímavější pro diváky, než kdyby to skončilo 0:0 nebo 1:1,“ reagoval na vysoké vítězství svých svěřenců trenér Zbořil.

Ve středečním zápase proti Líšni bude blanenská defenziva prověřena mnohem intenzivněji, než tomu bylo v sobotním duelu. „Potřebujeme to jako sůl pro to, abychom věděli, jak zápasy zvládat zodpovědně v obraně,“ vítá konfrontaci s třetiligovým soupeřem blanenský lodivod.

Info o soupeři

Celek SK Líšeň je po brněnské Zbrojovce druhým nejvýše postaveným brněnským klubem současnosti. V sezóně 2013/14 hrál líšeňský A tým divizi D, v níž obsadil 4. místo. Blansko v tomto ročníku remizovalo na jeho hřišti 1:1 a na domácím trávníku jej porazilo ve výtečném utkání 5:3. Po odstoupení Mikulovic z MSFL klub využil nabídky mimořádného postupu a do třetí nejvyšší soutěže se vrátil po dvouletém půstu. Od léta 2014 se rovněž datuje i farmářská spolupráce se Zbrojovkou, jejíž hráči doplňují základní sestavu pro náročné třetiligové boje. Shodou okolností klub na mimořádný postup nekývl poprvé. Již v sezóně 2008/09 Líšeň jen vinou horší vzájemné bilance skončila v divizi D druhá za Šardicemi. Ty však tehdy postupu vzdaly a tak se z něj radoval brněnský celek.

Po nevydařeném podzimu 2009 usedl na lavičku Líšně kdo jiný než Zbyněk Zbořil a dokázal ji z posledního místa dovést k bezproblémové záchraně. „Vzpomínky mám podobně jako na Morkovice jen dobré. Celkem s přehledem jsme se na jaře zachránili. Na podzim 2010 jsme skončili na 6. místě. Mančaft byl tehdy velmi dobře poskládaný, kluci na sobě chtěli hodně pracovat, i když třetí liga pro ně byla velmi náročná. Bohužel, postupem času se v rámci podmínek kádr oslaboval. Nakonec jsem v Líšni strávil dva a půl roku. Nedám na ni dopustit, protože jsem zde prožil hezké chvíle,“ vzpomíná na své líšeňské angažmá současný trenér FK Blansko.

Od července 2014 působí na lavičce zkušený kouč Josef Mazura, který v minulosti úspěšně vedl Drnovice, tehdejší 1. FC Brno, Opavu, 1. FC Slovácko či slovenskou Trnavu. Během aktivní fotbalové kariéry získal se Zbrojovkou Brno mistrovský titul a s rakouským SV Stockerau vyhrál tamní pohár. Je držitel zlaté medaile z olympijských her v Moskvě roku 1980. Při svém angažmá v prvoligovém Brně trénoval současné hráče Blanska Petra Švancaru a Pavla Mezlíka. S prvně jmenovaným pak úspěšně spolupracoval ve Slovácku.

Fotbalisté Líšně doposud odehráli dvě přípravná utkání. V neděli 17. ledna porazili divizní Hodonín 3:2 (branky: Krška, Vejmělek, Síleš). Minulou sobotu pak Líšeň prohrála s 2. celkem ČFL Chrudimí na jejím hřišti vysoko 8:2 (branky: Krška, Král). Kouč Mazura pro jarní část sezóny shání střelce. Do druholigového Znojma totiž přestoupil útočník Jindřich Stehlík, který na podzim hostoval v Líšni z brněnské Zbrojovky. „Vstřelil za nás sedm gólů, takže nám bude chybět. Potřebujeme určitě útočníka, aby měl kvalitu na třetí ligu," řekl v rozhovoru pro brněnský deník Mazura.
SK Líšeň - FK Blansko
Středa 27. 1. 2016, 18:00