01.05.2013  |  Boris Hasa

Blansko díky brankám nováčků zdolalo Spartu Brno

B l a n s k o - Fotbalisté FK Blansko v dohrávce 17. kola krajského přeboru v domácím prostředí porazili dosavadního suveréna jarní části Spartu Brno 2:0. O obě branky se postarali hráči, kteří v zimě přišli z okresních týmů - Petr Gromský a Ladislav Hansl.

17.kolo, středa 1.5.2013, 17:00
Sestava: Juran - Gromský, Maška, Müller, Křivánek - Nečas (71. Jarůšek), Zouhar (78. Mokrý), Bubeníček (C), Pokorný - Hansl, Trtílek (87. Buchta)
Náhradníci: Mokrý, Jarůšek, Buchta, Němec
Trenér: Mgr. Jiří Hajský
0FC Sparta Brno
Sestava: Stehlík - Zavadil (57. Záboj), Lerch (C), Ianosteac (65. J. Přichystal), Cenek - Cupák, Presl - Ryšavý (35. Wodecki), Konečný, Makiš - Hlavinka
Náhradníci: Wodecki, Růžička, Záboj, O. Přichystal, J. Přichystal, Liolias
Trenér: Rostislav Horáček
Branky: 25. Gromský, 27. Hansl
ŽK: 45. Gromský - 60. Ianosteac
Rozhodčí: Král - Tunka, Strya st.
Delegát: Rabušic

V rámci dohrávaného 17. kola zavítal do Blanska atraktivní soupeř. Brněnská Sparta v jarní části doposud všechny své soupeře nemilosrdně kosí. Po úvodním vítězství na půdě posíleného Ráječka v poměru 4:2 a na domácím hřišti vyprovodila výsledkem 5:0 Boskovice i IE Znojmo. Nejmladší tým v krajském přeboru předvádí pod vedením trenéra Rostislava Horáčka pohledný kombinační fotbal, jehož herní projev svým fotbalovým umem vyšperkovala největší posila týmu, David Cupák ze Zbrojovky Brno. Před utkáním byl tak jedním z otazníků, zda nejlepší obrana v soutěži udrží na uzdě nejproduktivnější útok.

V úvodu utkání se do dvou střeleckých příležitostí dostali domácí. Střela Bubeníčka mířila vysoko nad a pokus Hansla zkrotil ve svých rukavicích brankář Stehlík. Do 16. min. byl k vidění opatrný fotbal z obou stran, poté oba týmy předvedli divákům několik ofenzivních akcí. V 17. min. se po centru Makiše k hlavičce propracoval Ryšavý, Jurana však příliš nezaměstnal. O dvě minuty později málem udeřilo na druhé straně. Zouhar chytrou přihrávkou poslal do samostatného úniku Trtílka, brankář Stehlík skvělým zákrokem udržel bezbrankový stav.

Ve 23. min. po Pokorného centru hlavičkoval slabě Hansl. Za další dvě minuty využil volného prostoru na levé straně Pokorný, ve vápně se zasekávačkou zbavil protihráče a jeho přesnou přihrávku zužitkoval ve vedoucí branku zakončující Petr Gromský - 1:0.

Neuběhly ani dvě minuty a domácí diváci opět zvedali ruce nad hlavu. Zouhar prošel jako tank až do vápna, našel nabíhajícího Ladislava Hansla, který zasunul míč za bezmocného Stehlíka - 2:0.

Domácí pokračovali ve svém útočném snažení. Při další akci hledal Trtílek ve vápně Hansla, ale obrana Sparty tentokrát nebezpečí zažehnala. Ve 30. min. si blanenští forvardi role vyměnili, Hansl přihrávkou osamostatnil Trtílka, ten pronikl až před Stehlíka, ale v poslední chvíli si míč ukopl a hostující brankář tak tuto šanci zmařil. Za pět minut se ke zteči domácí branky vydal Makiš, jeho pokus skončil mimo tři tyče.

Konec prvního poločasu ještě zpestřila povedená střela Křivánka, jejíž dráhu letu ukončil až před brankářem Stehlíkem dobře postavený Cupák. Následně po Pokorného prodloužení hlavou Trtílek hostující branku přeloboval. Na druhé straně odvrátila domácí obrana standardku Makiše.

Po změně stran ohrozily jako první branku hosté, obránce Cenek však na zadní tyči rozvlnil pouze boční síť Juranovy svatyně. V 50. min. se domácí dostali do velmi slibného přečíslení. Nečas ve vápně akci přibrzdil, šikovně se vymanil ze sevření protihráčů, zakončující Hansl nastřelil pouze hostujícího obránce.

Poté si Sparta vytvořila územní převahu, ale domácí obrana pracovala spolehlivě. Až v 68. min. se ve slibné pozici před Juranem objevil Hlavinka, brankář Blanska však míč jakoby zmagnetizoval a ten skončil v jeho rukavicích.

Na druhé straně mohl o necelou minutu později navýšit vedení Blanska Hansl. Jeho střela po vybojovaném míči Bubeníčkem svůj cíl nenašla. V 83. min. se po nakopnutém míči poroučel ve vápně k zemi kapitán Sparty Lerch, penalty se však dožadoval marně. Za pět minut pak blanenský stadion oněměl, když se bez cizího zavinění na zemi vinou vyčerpání ocitl útočník Trtílek. Naštěstí se tento moment obešel bez jakékoliv újmy a nejlepší blanenský střelec tak mohl se svými spoluhráči po závěrečném hvizdu rozhodčího oslavit zisk velmi cenných tří bodů, i proto, že při poslední šanci utkání selhal sám před Juranem Hlavinka.

Další výsledky 17. kola:
Kyjov - Boskovice 2:1 (1:1), Ivančice - Moravský Krumlov 2:3 (0:2), Bzenec - Bosonohy 3:3 (0:3), Podivín - Kuřim 0:1 (0:0), Ráječko - IE Znojmo 4:0 (0:0), Rajhrad - Rousínov 1:0 (0:0), Novosedly - Mutěnice 0:4 (0:2)

ONLINE přenos

Video z utkání

Mgr. Jiří Hajský, FK Blansko: „Po minulých dvou vítězných utkáních jsme se vrátili k taktice, kterou jsme praktikovali proti silným týmům v přípravě. Sparta měla v dosavadním průběhu jara oslnivé výsledky, navíc jsou její hráči velmi dobře trénovaní, a pokud bychom s nimi chtěli závodit, tak bychom si asi naběhli. V prvním poločase nám náš záměr vycházel perfektně, po změně stran už jsme se v útoku tolik neprosazovali, ale celkově náš výkon byl zatím nejhodnotnější na jaře.“