Ž ď á r / B l a n s k o - Fotbalové Blansko je na nahou. V pátek se rozhodlo o vybudování hřiště s umělým povrchem ještě v tomto roce, dnes A tým FK Blansko v posledním venkovním utkání sezóny uspěl v boji o celkové vítězství v divizi D. Svěřenci trenéra Zbořila získali tři body ve Žďáře a v závěrečném kole budou doma proti Polné hájit první místo v tabulce.

29. kolo , 5. června 2016, FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou - FK Blansko

FC ŽĎAS Žďár nad Sázavou

Branky: 14. a 90. z pen. Jurnečka, 52. Wasserbauer - 16. Kuldan, 31. Trtílek, 35. P. Mezlík, 75. Schneider
ŽK: 49. Vomela, 62. Bureš - 26. P. Mezlík, 51. Schneider, 61. Šplíchal, 89. P. Švancara
Rozhodčí: Popelák - Dohnálek, Drozdy
Delegát: Pelikán
Hrací doba: 45+0 ; 45+0

Svoboda - Bureš, Veselý, Wasserbauer, Peňáz (80. Nuhič) - Mašek, Frieb (46. Válek) - Trojánek, Vomela (C), Sodomka - Jurnečka
Náhradníci: Válek, Nuhič, Ujčík, Jícha
Trenér: Karel Fencl

Juran - Gromský, Šplíchal, Müller, Koláček - Schneider - Trtílek (63. Chloupek), P. Mezlík, Kuldan (89. Buchta), Nečas (C) (71. Kratochvíl) - P. Švancara
Náhradníci: Chloupek, Kratochvíl, Buchta, D. Flachs, Prosecký
Trenér: Zbyněk Zbořil

Blansko se v posledním venkovním zápase letošního ročníku divize D představilo ve Žďáře nad Sázavou, kde po spojení ASK Blansko a ČKD Blansko a vzniku FK Blansko ještě nikdy nedokázalo bodovat (sezóna 2007/08 prohra 1:2, 2009/10 prohra 0:3, 2010/11 prohra 1:6, 2014/15 prohra 0:2.). Domácí celek po příchodu trenéra Fencla v jarní části sezóny body na domácím trávníku nerozdává. Poslední čtyři soupeři (Tasovice, Přerov, Rosice a Bystřice nad Pernštejnem) odjížděly ze stadionu Bouchalky bez bodového zisku při celkovém skóre 0:5. Pokud chtělo Blansko pomýšlet na udržení vedoucí pozice v tabulce bez ohledu na výsledek Hodonína, muselo bodovat naplno.

Tento záměr však dostal hned v úvodu utkání nepříjemnou trhlinu. Centrovaný míč se dostal k volnému LUKÁŠI JURNEČKOVI, který střelou ke vzdálenější tyči překonal Jurana - 1:0. Hosté však přispěchali s rychlou odpovědí. Na spolupráci s Nečasem navázal Mezlík přihrávkou do uličky FRANTIŠKU KULDANOVI. Ten si mazácky poradil i s brankářem Svobodou a poslal míč z úhlu do odkryté branky - 1:1.

Vyrovnané skóre velelo oběma týmům útočit a tak se diváci rozhodně neměli čas nudit. V 16. min. vyrazil Juran střelu Trojánka na roh. O dvě minuty později se pak k odraženému míči dostal Sodomka, ale trefil jen prostor, kde byl připraven blanenský brankář. To Blanenští měli nabyto ostrými. Po půlhodině hry si znovu spolupráci zopakovala dvojice Mezlík - Nečas, druhý jmenovaný míč přistrčil do pokutového území JANU TRTÍLKOVI, na jehož střelu levačkou brankář Svoboda nedosáhl - 1:2.

Úsměv na tváři blanenských hráčů pak byl při odchodu do kabin na poločasovou pauzu ještě o něco větší. Ve 35. min. totiž dokonale zafungovala spolupráce zkušeného dua v blanenském dresu Petr Švancara - PAVEL MEZLÍK. Prvně jmenovaný našel svého spoluhráče ve vápně, ten si pohrál s obráncem a střelou k pravé tyči zvýšil vedení svého mužstva - 1:3.

Po přestávce jako první zahrozili hosté. Míč se po ose Koláček - Mezlík dostal ke Švancarovi, ten se šikovně uvolnil a odcentroval, na zadní tyči však na míč jen těsně nedosáhl Trtílek. Poté svěřenci Zbyňka Zbořila sundali nohu z plynu a záhy za to pykali. V 52. min. nabídli po faulu domácím standardní situaci. Míč zakroutil do vápna Bureš, brankář Juran se nechal předskočit důrazným obráncem ŠTĚPÁNEM WASSERBAUEREM, který vrátil domácí do hry - 2:3.

A záhy mohlo být dokonce vyrovnáno. To poslal do vápna centr Jurnečka, střídající Válek však na zadní tyči osamocen nedokázal míč usměrnit do branky. V 70. min. agilní Jurnečka z hranice vápna branku přestřelil. Na druhé straně hosté o tři minuty později rozebrali domácí obranné řady jako dětskou stavebnici a Chloupek postupoval ze strany na brankáře Svoboda, střela blanenského záložníka však těsně minula levou tyč. Vzápětí po Chloupkově přistrčení pálil nad Mezlík. Blansku se nakonec přeci jen v této fázi utkání podařilo zvýšenou útočnou aktivitu přetavit ve čtvrtý gól. Chloupek odcentroval z pravé strany, míč propadl před FRANTIŠKA SCHNEIDERA, jenž výstavní pumelicí z voleje málem protrhl síť domácí svatyně - 2:4.

Žďárští se ani za tohoto stavu nevzdávali. V 77. min. skončil tečovaný centr výborně hrajícího Jurnečky na levé spojnici branky Davida Jurana. V 80. min. pak ve vyložené pozici selhal bývalý hráč Vrchoviny Sodomka. V 88. min. mohli udělat vydařenou tečku za utkáním Blanenští. Po sólu Mezlíka a kličkované Švancary se míč dostal k Chloupkovi, ten ve střelecké pozici nesobecky nachystal míč pro střídajícího Kratochvíla, který však z nadějné pozice svoji premiérovou divizní trefu nezaznamenal. V poslední minutě utkání tak přišla jen kosmetická úprava skóre v podání Žďárských. Po rohovém kopu zahrál ve vápně rukou Schneider. Následnou desítku s přehledem LUKÁŠ JURNEČKA - 3:4. Na premiérovou výhru Blanska ve Žďáře a celkové deváté jarní to už vliv nemělo.

Blanenští fotbalisté tak budou v posledním 17. kole (30. hrané) hájit první místo v tabulce proti soupeři z Polné.

Záznam z utkání

Další výsledky 29. kola Moravskoslezské divize, skupiny D:

Rosice - Tasovice 3:1 (1:1), Přerov - Bystřice nad Pernštejnem 2:1 (0:0), Polná - Vrchovina 4:1 (4:0), Šumperk - Kozlovice 0:1 (0:0), Ždírec nad Doubravou - Havlíčkův Brod 1:0 (1:0), Stará Říše - Uherský Brod 1:0 (1:0), Hodonín - Pelhřimov 4:1 (2:0)