18.08.2013  |  Boris Hasa

Blansko v malém derby vybojovalo remízu

B r n o / B l a n s k o - Fotbalisté FK Blansko v premiérovém venkovním utkání nové sezóny vybojovali bod na horké půdě Dosty Bystrc. Díky brance Jana Trtílka se dostali do vedení. Domácím se podařilo po trefách Doležela a Košuliče skóre otočit. Poslední slovo však měl David Müller.

2.kolo, neděle 18.8.2013, 16:30
2FC Dosta Bystrc-Kníničky
Sestava: Sehnal - Outrata, Marák, Jirásek (C), Šíp - Fousek, Košulič - Doležel (79. Urbánek), Fiala (85. Kratochvíl), Březina (61. M. Šplíchal) - O. Přichystal (61. Kubíček)
Náhradníci: Urbánek, Kratochvíl, V. Dolina, Kubíček, M. Šplíchal, Bogner
Trenér: Michal Kugler
Sestava: Juran - Gromský, Bubeníček (C), Buchta (80. Daněk) - Müller, O. Skoupý (75. Hepp) - Pospíšil, Horáček, T. Zouhar, Nečas (82. Michálek) - Trtílek (64. Hansl)
Náhradníci: Daněk, Maška, Hansl, Michálek, Hepp, Suchý
Trenér: Mgr. Jiří Hajský
Branky: 36. Doležel, 72. Košulič - 30. Trtílek, 87. Müller
ŽK: 53. Šíp - nikdo
Rozhodčí: Mikula - Mrázek, Hanák
Delegát: Šoukal

Ve druhém kole se zavítalo Blansko na hřiště pod brněnskou zoologickou zahradou k utkání s domácí Dostou Bystrc. Oba týmy zahájili sezónu výhrami 3:1 (Blansko doma s Rosicemi a Dosta v Bohunicích). V dresu Bystrce navíc působí čtveřice hráčů s blanenskou minulostí - Marák, Šíp, Doležel a brankař Sehnal. Jako trenér pak Dostu vede před rokem ještě kouč Blanska Michal Kugler. O náboj tak bylo postaráno. Oba týmy čekaly náročné podmínky, když rtuť teploměru přesáhla 30 °C.

Úvod zápasu byl ve znamení oťukávání. Ve 4. min. pálil z hranice vápna Müller nepřesně. Za tři minuty pak po přesném centru Skoupého z levé strany nevyšlo zakončení pro změnu Nečasovi. Bystrc poprvé zahrozila v 10. min., když rychle rozehraný aut využil ke střele z úhlu Fiala, ta však byla hodně nepřesná.

První gólovou příležitost si vypracovala Dosta ve 23. minutě. Na dlouhý pas si za obranou naběhl Doležel, prošel až do vápna, kde však včas vyběhl brankář Juran a střelu bývalého spoluhráče vyrazil. To blanenská první větší příležitost skončila brankou. Ve 30. min. zůstal chvíli po souboji s Marákem za lajnou Jan Trtílek, při útočné akci svého mužstva se vrátil na hřiště, aby si ve vápně naběhl na úhledný centr Pospíšila a střelou z voleje poslal své barvy do vedení - 0:1. Pro mladého blanenského forvarda to byla premiérová divizní trefa v kariéře navíc v den jeho 20. narozenin.

Ve 35. min. zastavila domácí obrana Trtílka pouze za cenu faulu. K trestnému kopu se postavil Skoupý, jehož technická střela jen o vlásek minula pravou šibenici Sehnalovy svatyně. O minutu později prošel po souboji s Nečasem, který zaváněl faulem, po pravé straně krajní obránce Outrata, na jeho centr si ve vápně počíhal Jan Doležel a přesnou střelou rozesmutnil své bývalé spoluhráče - 1:1.

Ve 40. min. se vymanil z těsné obrany Buchty Březina, odcentroval do vápna, kde Doležel zpětnou přihrávkou vybídl k zakončení Košuliče, jehož prudká střela se zastavila o levou tyč blanenské branky.

Do druhého poločasu vstoupili aktivněji Blanenští. V 50. min. při brejku putoval míč po trase Skoupý - Zouhar, druhý jmenovaný našel Trtílka, jemuž však míč zůstal pod nohou a střelu blanenského útočníka domácí zblokovali. Za tři minuty narýsoval ukázkovou uličku Horáček, na ní si naběhl Pospíšil, před ním míč odkopl brankář Sehnal, ale pouze k nohám Trtílka, jehož dorážce chyběla větší razance.

V 57. min. po centru Fialy zablokovala blanenská obrana pokus O. Přichystala, následnou dorážkou Doležela Juran ukryl ve svých rukavicích. O deset minut později hlavičkoval po standardce Fialy nad branku domácí kapitán Jirásek. To už byl na hřišti také střídající blanenský útočník Hansl, který nahradil Trtílka. Ten se v 69. min. postavil dobrých 30 metrů od branky k exekuci trestného kopu. Jeho projektil se zastavil o břevno Sehnalovy branky. Domácí brankář míč zřejmě konečky prstů jemně zasáhl a zabránil tak jistému gólu.

Bohužel se potvrdilo známé pravidlo nedáš - dostaneš. V 72. min. se nepodařilo Bubeníčkovi zpracovat nepříjemný vysoký míč, čehož využil k úniku Luboš Košulič, který hokejovým blafákem oklamal brankáře Jurana a poslal Bystrc do vedení - 2:1.

V 79. min. to zkoušel volejem ze střední vzdálenosti Zouhar, Sehnal si nadvakrát poradil. Blanenští se i tak nevzdali a byli za svoji bojovnost odměněni. V 87. min. Zouhar prošel před domácí vápno a jeho prudkou přihrávku uklidil na zadní tyči do sítě číhající David Müller - 2:2. Pro zimní posilu z Boskovic to byla již třetí divizní branka v nové sezóně.

Zápas pak ukončila povedená individuální akce domácího Kubíčka, který se proháčkoval blanenskou obranou, Blansko však podržel výborným zákrokem brankář Juran, který prudkou střelu pod břevno vytáhl na roh.

Další výsledky 2. kola divize D:
Vyškov - Bohunice 1:1 (0:1), Bystřice nad Pernštejnem - Hodonín 0:0, Stará Říše - Polná 0:3 (0:0), Rosice - Uherský Brod 1:1 (0:1), Líšeň - Napajedla 1:0 (0:0), Velké Meziříčí - Pelhřimov 2:1 (2:0), Tasovice - Vrchovina 2:0 (0:0)

Mgr. Jiří Hajský, FK Blansko: „S bodem jsem naprosto spokojený. Jako nováček musíme být rádi za každý bod, ať už je to doma nebo venku. Nepodařilo se nám sice zopakovat výkon z prvního utkání, ale to vždy nelze. Dokázali jsme však zápas, který se pak vyvíjel v náš neprospěch, dostat do remízové polohy, což je velké pozitivum.“