15.04.2012  |  Boris Hasa

Blansko zvládlo i druhé derby, veze vítězství z Boskovic

B o s k o v i c e / B l a n s k o - Fotbalisté FK Blansko zvládli také druhé jarní derby. Po domácím vítězství nad Rájcem si svěřenci trenéra Kuglera vezou tři body z Boskovic, když jedinou branku utkání vstřelil krátce po změně stran Tomáš Jarůšek.

20.kolo, sobota 14.4.2012, 16:00
0FC Boskovice
Sestava: Švéda - Adamec, Jakub Horák, Šafařík, Müller - J. Fojt, Vykoukal, Jan Horák, Stara (63. Vorlický) - Preč (C) - J. Janíček
Náhradníci: Klimeš, Černý, Blaha, Vorlický, L. Fojt
Trenér: Milan Peša
Sestava: Bednář - Bubeníček (C), Maška, Šplíchal, Šíp (67. Beneš) - Jarůšek (82. Janda), Dupal (90. J. Cupal), Zouhar, Šenk - Doležel, Crhák
Náhradníci: Pernica, Janda, J. Cupal, Beneš, Juran
Trenér: Michal Kugler
Branka: 50. Jarůšek
Střely na branku: 1:8
Střely mimo: 2:7
Rohy: 5:6
Fauly: 16:14
Ofsajdy: 2:5
ŽK: 61. Vykoukal - 55. Dupal, 60. Doležel, 76. Zouhar
Rozhodčí: Slanina - Válek, Krchňák
Delegát: Gric

V Boskovicích se střetly týmy, kterým se na jaře daří. Oba vytěžily ze tří utkání shodně 7 bodů. Diváci tedy očekávali, že si soupeři svoji výsledkovou pohodu přenesou i do vzájemného derby, které na podzim v Blansku skončilo divokou remízou 3:3.

Bohužel pro všechny přítomné se v prvním poločase hrál fotbal spíše mírně podprůměrné úrovně. Boskovice vycházely z precizního obranného bloku, iniciativu pro rozvíjení kombinací přenechaly Blansku, které však recept na zdolání defenzivního šiku hledalo obtížně.

Po pěti minutách hry se ve vápně pokoušel prosadit Petr Crhák, kterému se však ani nadvakrát nepodařilo prostřelit dvojici obránců domácích. V 16. min. vyzkoušel pozornost Švédy Dupal, jehož pokus levačkou zpoza vápna mířil do připravených rukavic domácího brankáře.

V 19. min. se rýsovala nadějná příležitost Šenkovi, jehož vybídl ke zteči boskovické branky Zouhar, rychlonohý záložník Blanska si však ve vápně ideálně nezpracoval míč a k ohrožení domácí svatyně se nedostal.

Ve 30. min. našel Švéda dlouhým výkopem kapitána Preče, jehož střela bez přípravy se mezi tři tyče nevměstnala. O osm minut později si na centr Šenka ve vápně naskočil Crhák, jehož hlavičku Švéda pokryl.

Po změně stran oba týmy tempo hry vystupňovaly. Ve 48. min. po Šenkově dravém průniku zakončil ve výhodné pozici Doležel slabě. Na druhé straně mířil ke zteči blanenské branky Preč, brankář Bednář však včas vyběhl a nebezpečí z pohledu svého mužstva zažehnal.

V 50. min. se již Blanenští radovali. Šenk si narazil míč s Doleželem, následně po jeho průniku míč putoval k Dupalovi, který ve vápně uvolnil Jarůška a ten nekompromisní střelou pod břevno rozvlnil síť - 0:1.

Za čtyři minuty si mohlo Blansko vedení pojistit. Dupal poslal českou uličkou do brejku Šenka, jehož přízemní střela mířila metr vedle levé tyče. V 63. min se do hry dostal domácí trenér a zároveň koordinátor klubu Jiří Vorlický, jehož přítomnost okamžitě změnila ráz hry.

S jeho výborným krytím míče měli Blanenští v osobních soubojích hodně starostí a i když se jim ve většině případů podařilo zkušeného útočníka pohlídat, byl to právě on, kdo se dostal do největší šance domácího mužstva. V 76. min. si povodil dva protihráče, následnou kličkou si položil také brankáře Bednáře, jeho následnou střelu do prázdné branky však dokázal dobíhající Šplíchal odkopnout a Blansku tak zachránit důležité vítězství.

Na něm se nic nezměnilo ani při kuriózní situaci v poslední minutě utkání. Bednářovi se nepovedl výkop, jeho postavení se pokusil využít Preč, jehož lob ze 40 metrů skončil těsně za blanenskou brankou.

Michal Kugler, FK Blansko: „Utkání bylo těžké. Soupeř hrál hodně zatažený, takže jsme v prvním poločase moc fotbal hrát nemohli. O přestávce jsem říkal záložníkům, aby si víc chodili do středu pro míče a přidali na pohybu a důrazu. Podařilo se nám vstřelit branku, ale poté jsme se o vítězství začali bát. Místo toho, abychom další branku přidali, tak jsme ji málem dostali. V té situaci to udělal Jirka Vorlický výborně, ale Kuba Šplíchal také. Tří bodů se velmi vážíme, v Boskovicích se nevyhrává každý den.“