B l a n s k o - Vedení našeho klubu v čele s předsedou Jiřím Crhou ulovilo před startem nového divizního ročníku velkou rybu. Dres A týmu FK Blansko oblékne populární ex-brněnský fotbalista, šoumen a sportovní komentátor Petr Švancara.
Petr Švancara začínal s fotbalem v Židenicích, v letech 1983 - 1987 působil v Zetoru Brno a poté přestoupil do brněnské Zbrojovky, kde prošel přes kategorie žáků a dorostu až do mužů. V roce 1997 až do poloviny roku 1998 působil na hostování v Uherském Hradišti a v Synotu Staré Město. V roce 1998 se vrátil do tehdejšího Boby Brno, kde pod vedením Karla Jarůška získával své první zkušenosti v nejvyšší soutěži. Velmi rád vzpomíná na utkání na jaře roku 1999, kdy Brno porazilo před zraky 22.400 diváků pražskou Slavii 1:0 a branku vstřelil právě Petr Švancara.

V létě 2000 přestoupil do SK Slavia Praha, kde si však nikdy trvale nevybojoval místo v základní sestavě. Zde rovněž vznikla jeho přezdívka Mercedes, když při jednom z rozhovorů pro Deník Sport prohlásil, že nechat Petra Švancary sedět na lavičce je jako koupit si Mercedes a nechat ho stát v garáži. V roce 2002 odešel hostovat do slezského FC Opava, kde působil opět pod vedením Karla Jarůška a svými dvaceti vstřelenými brankami se výrazně podílel na postupu mužstva do 1. ligy. O rok později se vrátil do Brna, s nímž si v roce 2003 zahrál i pohárové zápasy v letním Intertoto Cupu proti franzouzskému Guingampu. Brno se tehdy probojovalo až do semifinále, kde mu vystavil stopku španělský Villarreal. Eufórie z tohoto úspěchu se přenesla i do úvodu ligové soutěže 2003/04, jíž Brno po 4 kolech vévodilo bez ztráty jediného bodu. Petr Švancara rozhodl svoji brankou před téměř 10.000 diváky duel proti Viktorii Žižkov ve 4. kole, jenž Brno vyhrálo 2:1. Sezóna nakonec pro tehdejší 1. FC nedopadla právě nejlépe, když nakonec obsadilo až 14. příčku. V této sezóně si rovněž Petr Švancara zahrál poprvé a naposledy v kariéře v útoku společně se spolužáky ze základní školy Janouškova Milanem Pacandou a Liborem Doškem. Po skončení smlouvy odešel v roce 2006 z Brna hrát do Interu Bratislava, na jaře roku 2007 ho angažovala Viktoria Žižkov, které výrazně dopomohl k návratu mezi českou fotbalovou smetánku.

14. září 2008 v dresu pražského klubu předvedl nádherné sólo proti Střížkovu, završené dloubáčkem brankáři a odrazem od levé tyče do sítě. Tato branka se stala brankou roku 2008 a dostala se v roce 2013 do nominace o nejkrásnější gól v historii samostatné české ligy. Po sestupu Žižkova zpět do druhé ligy odešel v roce 2009 do moravského klubu 1. FC Slovácko, kde úspěšně působil dva roky. Postrach naháněla v úvodu tohoto angažmá jeho spolupráce s útočníkem Alešem Chmelíčkem, který v současné době působí ve Žďáře nad Sázavou, hrajícího divizi D. V roce 2011 se vrátil do Zbrojovky, které výrazně pomohl k návratu do nejvyšší české soutěže a v další sezóně svými šesti brankami coby nejlepší střelec týmu k záchraně.

V červnu 2013 měl ještě rok platnou smlouvu s Brnem, ale odešel na hostování do 1. FK Příbram, vedené trenérem Františkem Strakou. Během sezóny odehrál 16 zápasů, ve kterých vstřelil dva góly. Na jaře 2014 pro zdravotní trable s kolenem téměř nehrál. Před sezónou 2014/15 do Příbrami přestoupil. V průběhu podzimu po příchodu trenéra Tobiáše již více hrál za farmářský klub z Králového Dvora. Po konci podzimní části sezóny oznámil, že si bude hledat nový klub.

Vzhledem k tomu, že nabídku z nejvyšší české soutěže již nedostal, oznámil 7. ledna 2015 konec profesionální kariéry. Jarní část uplynulé sezóny strávil v Rakousku, kde hrál za klub SV Sparkasse Waidhofen/Thaya. Při několika utkáních ho přijeli podpořit i věrní brněnští fanoušci, kteří jako vždy vytvořili báječnou kulisu.

27. června 2015 uspořádal Petr Švancara na legendárním brněnském stadionu Za Lužánkami, který od poloviny února spolu s brigádníky z řad fanoušků Zbrojovky částečně opravil, pompézní rozlučku s profesionální kariérou. Na zápas dorazila návštěva 35.000 diváků. Akce se zúčastnila celá řada vynikajících fotbalistů, hokejistů a osobností.

Nyní se Petr Švancara dohodl s vedením FK Blansko na spolupráci a do klubu přichází na hostování ze Zbrojovky, jíž je stále kmenovým hráčem. Navázal tak na bývalé hráče Zbrojovky Karla Kroupu, Jana Kopence, Eduarda Doška či Tibora Dudu, kteří v polovině 80. let oblékli dres tehdejšího Spartaku ČKD Blansko. V sezóně 2004/05 oblékal dres FK Blansko bývalý ligový hráč Zbrojovky a později Boby Brno Miloslav Kufa. V roce 2014 pak v Blansku působil další bývalý hráč Zbrojovky, Slovácka, Baníku Ostrava či německého Leverkusenu Petr Čoupek. První trénink v novém působišti absolvuje Petr Švancara již dnes v 17:30 na stadionu na Údolní. Ve středu 22. července pak poprvé oblékne dres FK Blansko v pro něj pikatním přípravném zápase proti Zbrojovce Brno. Utkání se hraje od 19:30 na stadionu na Srbské. Petře, vítej v Blansku. Přejeme Ti, ať se Ti v dresu FK daří!

Rozlučka Petra Švancary

Rozhovor pro web FK Blansko - duben 2014