B l a n s k o - Přesně rok působí na lavičce A týmu FK Blansko trenér Zbyněk Zbořil. V létě se mu podařilo s týmem vybojovat podruhé v historii klubu postup do Moravskoslezské ligy. V ní jeho svěřenci na podzim získali 13 bodů a bojují o záchranu. V rozhovoru jsme nakousli několik zajímavých témat.
O podzimní části sezóny: „Vzhledem k okolnostem, jak jsme v létě skládali tým po postupu z divize, tak asi nespokojeni být nemůžeme, ale vždy může být líp. Prošli jsme během podzimu určitým vývojem a za sebe musím říct, že hráči udělali kus práce. Během prvních kol jsme se jen těžce srovnávali s tempem třetí ligy a hlavně jsme nedokázali udržet tempo po celý zápas. Stálo nás to i nějaké body v závěrech zápasů. To se nám v průběhu podzimu už nestávalo. Kluci si zvykli na zápasovou zátěž a v několika zápasech jsme právě v závěru dokázali tempo vystupňovat. Mrzí mě 8 prohraných zápasů o gól. Tam vždy chybělo kousek k tomu, abychom bodovali a v naší situaci má každý bod cenu zlata. Za celý podzim jsme si vybrali jen jeden zápas blbec, kdy jsme doma dostali pětku s Petřkovicemi, ale v této části sezóny jsme nehráli dobře a špatnou sérii jsme zastavili až doma s Hulínem. Takže za mě, bodů mohlo být určitě víc, ale líbila se mi práce hráčů v tréninku i v zápasech.“

O individuálním tréninkovém plánu: „Chtěli jsme trénovat do půlky prosince, ale stále nemůžeme využívat umělou trávu, tak hráči dostali individuální plány. Na prvním tréninku v lednu vždy brzy zjistím, kdo si s ním podložil stůl a kdo podle něho trénoval.“

O zimní přípravě: „Zimní přípravu vždy plánuji na deset týdnů a budeme maximálně využívat naši novou umělou trávu. Máme tam i dost zajímavých přípravných zápasů. Začínáme 14. ledna s Chrudimí, máme tam i druholigový Prostějov, který si nás vybral jako generálku na zápasy druhé ligy. Naopak naši generálku obstará pikantní zápas Blansko - Hodonín, se kterým jsme na jaře bojovali o postup do MSFL.“

O zapojení dorostenců do přípravy: „Co jsem před rokem nastoupil do Blanska, tak chci zapojovat do tréninku nadějné dorostence. Na jaře se to moc nedařilo, ti borci velký zájem neměli, ale od léta to funguje perfektně. Několik zápasů už s námi odehráli Dominik Šmerda a Tomáš Feik, trénuje s námi brankář Zdeněk Veselý a teď s námi půjde do přípravy i David Prudil. Pro ty kluky je to další posun, vyzkouší si jiný level fotbalu.“

O aktuálních změnách v kádru: „Vzhledem k pracovním povinnostem a tím pádem nemožnosti kvalitně trénovat zřejmě v Blansku skončí David Müller, který tady odvedl kus dobré práce. Ukončili jsme působení Petra Kutala. Do Zbrojovky se vrátili Jiří Floder a Jakub Kučera. Přípravu v Prostějově začne Jan Koudelka. Doplnění mužstva řešíme, ale zatím to nechci konkretizovat.“

O možných posilách pro jaro: „O tom ještě teď mluvit nechci. Samozřejmě, že se pokusíme mužstvo okysličit, ale konkrétní jména až později.“

O Davidu Juranovi: „David má zatím za mého působení velkou smůlu. Odchytal v Blansku několik let bez střídání, ale tento rok si to vybral až do dna. Nejdřív se na jaře zranil v průběhu sezóny a v bojích o postup odchytal snad jen 7 zápasů a když se dal dohromady, tak se v letní přípravě zranil znovu. Díky dobré spolupráci se Zbrojovkou se podařilo angažovat Jiřího Flodera a ten odchytal podzim výborně. Chtěl jsem nechat načichnout třetí ligu i Davida, takže odchytal tři zápasy a vedl si také velmi dobře. Podle mě jsme měli nejkvalitnější brankářskou dvojici v soutěži.“

O šancích na záchranu: „Věděli jsme do čeho jdeme. Nevytváříme si žádné alibi, ale po postupu nám odešli rozdíloví hráči a do soutěže jsme vlétli s mladým, hladovým mančaftem. Chceme to zachránit, ale vzhledem k tomu, jak se vyvíjí druhá liga, tak asi po několika letech, kdy padal jeden mančaft, budou letos padat tři. My nic nevzdáváme, nemáme úplně nejhorší los a na záchranu nám chybí tři body. Na druhou stranu Kroměříž má na jména výborný mančaft a určitě ještě neřekla poslední slovo, takže se nemůžeme dívat jen před sebe.“

O umělé trávě: „Blansko ji potřebovalo jako sůl. Minulou zimu jsme z větší části odtrénovali v Boskovicích, stojí vás to peníze a čas. Pro kvalitu tréninku je to dnes už věc nezbytná.“

O ročním působení na lavičce FK Blansko: „Někdo to možná bude vidět jinak, ale podle mě to byl dobrý rok. Na jaře tady působili hráči jako Švancara, Mezlík, Schneider a tím, jak fungovala hierarchie v kabině se dosáhlo fantastického úspěchu. Nechali jsme za sebou ambiciózní Hodonín, na domácích zápasech měli výborné návštěvy a kvůli takovým chvilkám, jako byly postupové oslavy, ten fotbal všichni děláme. Třetí ligu hrají kluci, do kterých by to na jaře nikdo neřekl a podle mě obstáli. Je to pro ně obrovská zkušenost a mě ta práce s nimi baví.“

O dlouhodobých cílech: „Na fotbal se už dívám opravdu jinak. Jak jsem na jaře nevytvářel na hráče žádný tlak, když se hrálo o postup, tak na ně nevytvářím tlak i když se hraje o záchranu. Výkon je o hlavě. Neodpustím hráčům žádný flink, ale abych na nich viděl všechno špatně a drbal je za každou zkaženou kličku či nahrávku, tak to pak nikdo nic nezkusí a nahrávat si budou jen dozadu. Hodili jsme je do vody třetí ligy, tak ať plavou a zlepšují se. A to je můj dlouhodobý cíl, vidět ty kluky jít nahoru. Výkonem, sebevědomím, kondicí, zkušenostmi. Tato práce mě baví a naplňuje.“
Bilance Zbyňka Zbořila - rok 2016
Mistrovské zápasy VýhryRemízyProhrySkóreBody