2:1

19.04.2024 | 17:00

2

1

B l a n s k o - Výborný vstup do nového ročníku divize D mají za sebou fotbalisté FK Blansko. Před téměř 600 diváky porazili svěřenci trenéra Michala Kuglera díky kvalitnímu kolektivnímu výkonu a střelecky disponovanému Janu Trtílkovi houževnatý Přerov 3:0. Na dvě branky přihrával Petr Švancara, který několikrát roztleskal ochozy.

Delegát: Hulcký

Juran - Gromský, Šplíchal, Müller, Šíp - Jarůšek (69. Ullmann), Kugler, P. Fousek, Nečas (C) (83. Chlad) - Trtílek (78. Kratochvíl), P. Švancara
Náhradníci: O. Blažek, Kratochvíl, Chloupek, Ullmann, Beránek, Chlad, F. Němec

Sohlich - Dlouhý (46. Hrabal), Bogdaň, Koláček, Bubeník - Koutný, Václavíček (C), Pavelka, Kyselák - Blažkovský (67. Zaoral), Havlíček (46. Hrušák)
Náhradníci: Hrušák, Mika, Kytlica, Hrabal, Zaoral, Hýbner, Neoral
Trenér: Petar Alexijević

V úvodním utkání nového divizního ročníku přivítali fotbalisté FK Blansko na domácím stadionu na Údolní 1. FC Viktorii Přerov. Hanáci v uplynulých třech sezónách působili v divizní skupině E, kde postupně obsadili v ročníku 2012/13 2. místo (47 bodů), v ročníku 2013/14 12. místo (37 bodů) a v ročníku 2014/15 12. místo (38 bodů). Před letošním soutěžním ročníkem byla Viktorie opět přeřazena do divizní skupiny D. Na lavičku Přerova přišel před novou sezónou Petar Aleksijević, jenž v době působení Davida Bednáře v celku 1. HFK Olomouc trénoval v tomto klubu brankáře a v loňské sezóně zase coby asistent trenéra Machaly v druholigovém 1. SC Znojmo FK zažil v letní přípravě blanenského brankáře Davida Jurana.

Domácí lodivod Michal Kugler, jemuž chybělo zraněné duo Buchta - Jukl, nasadil stejnou základní sestavu, která v rámci letní přípravy uhrála s nejsilnějším soupeřem Prostějovem po kvalitním výkonu remízu 2:2. Premiéru před domácím publikem si v rámci mistrovského utkání odbyla nejzvučnější letní posila, bývalý kapitán Zbrojovky a velký nejen fotbalový bavič Petr Švancara. Jeho přínos pro blanenský klub se ukázal, ještě než vůbec vstoupil na hrací plochu. Na stadion na Údolní si i přes úmorné horko našlo cestu téměř 600 diváků. Podobné návštěvy chodili na FK naposledy v sezóně 2008/09, kdy A tým pod vedením úspěšného trenéra Petra Vašíčka působil v Moravskoslezské fotbalové lize. Ta nejvyšší se datuje k 9. 8. 2008, kdy se na duel 1. kola Blansko - Hlučín přišlo podívat 800 diváků.

Blansko mělo snový vstup do utkání. Ještě neuběhlo ani třicet vteřin od úvodního hvizdu, když Müller našel na levé straně kapitána Nečase, jehož úhlednou přihrávku poslal ve vápně za záda brankáře Sohlicha JAN TRTÍLEK, který tak potvrdil svoji střeleckou formu z přípravy - 1:0. V 4. min. si po intervencích Švancary a následném sportovním přiznání teče, která znamenala rohový kop, vysloužil potlesk diváků obránce Přerova Bogdaň. V 8. min. se poprvé dostali k zakončení hosté, ale odražený míč trefil Koutný pouze do prostoru, kdy byl připravený brankář Juran.

V 15. min. našel brankář Juran dlouhým výkopem Švancaru, jenž si zkušeně odstavil obránce, poslal do pokutového území nadýchaný centr, jenž ve velké šanci trefil JAN TRTÍLEK nejprve do brankáře Sohlicha, z následné dorážky se již domácí útočník nemýlil - 2:0.

Za necelou minutu se činil Juran, který v krátkém sledu likvidoval dvě slibná zakončení soupeře, to druhé měl na svědomí po rohovém kopu kapitán Václavíček. Ve 21. min. kroutil míč z trestného kopu přímo do branky Pavelka, ale ten rozvlnil pouze horní síť Juranovy branky. Poté v rozmezí 26. a 35. min. předvedl několikrát naplno své umění agilní Švancara, po jehož akcích měli domácí výhodu rohových kopů. Při nich si známý šoumen roztleskal domácí diváky, ale gólový efekt to bohužel pro fotbalisty Blanska tentokrát nemělo.

Největší šanci ke snížení v prvním poločase si Přerov vypracoval ve 42. min. zásluhou průniku Havlíčka, který ve slibné pozici pálil do levé boční sítě. Domácí kontrovali po autu Gromského průnikem Švancary a zpětnou přihrávkou, po níž těsně minul branku Trtílek. Do druhého poločasu provedl trenér Aleksijević dvojnásobné střídaní, když místo Dlouhého a Havlíčka poslal na trávník Hrabala a Hrušáka. Hostům mohl definitivně srazit vaz hned ve 46. min. Jarůšek, jehož loženku však brankář Sohlich zneškodnil. V 50. min. jen těsně minul hlavou brankovou konstrukci Blažkovský. Poté předvedl pohlednou individuální akci Jarůšek, jehož pobídku však zakončující P. Fousek v podařený střelecký pokus nepřetavil.

V 53. min. brankář Blanska Juran slabě vyboxoval míč na hranici vápna, k němu se dostal Václavíček, který poslal lob na opuštěnou branku, jenž však byl o pár centimetrů vyšší, než velela potřeba. Také o šest minut později si strážce domácí svatyně nepočínal u své pravé tyče zrovna ideálně, opět zakončoval Václavíček a stejně jako při předchozí akci se mezi tyče netrefil.

A tak udeřilo potřetí na druhé straně. V 60. min. domácí po ubráněném rohu získali míč, Kugler poslal dlouhý pas za obranu, který doběhl Švancara a jeho lahůdkový centr využil JAN TRTÍLEK ke zkompletování hattricku - 3:0.

O dvě minuty později Švancara stihl zdánlivě ztracený míč ještě na hrací ploše, u rohového praporku si pohrál s obráncem, předložil ideální centr Trtílkovi, jehož střelu tentokrát Sohlich vyrazil, z dorážky jej pak nepřekonal ani důrazný P. Fousek. V 64. min. mohli hosté snížit, po rohu však Blažkovský hlavičkoval těsně vedle. O tři minuty později pro změnu hlavičku Kyseláka Juran zneškodnil.

Na opačném pólu hřiště opět zlobil Švancara. Nejprve po jeho akci hosté ztečovali střelecký pokus P. Fouska. Po přihrávce stejného hráče pak Švancara protáhl hostujícího gólmana technickou střelou, kterou Sohlich vytáhl na roh. Dvanáct minut před koncem si mohutný potlesk vysloužil autor hattricku Jan Trtílek, kterého vystřídal Kratochvíl.

V samotném závěru ještě zaujala po přesném pasu Kuglera tvrdá střela Ullmanna, která však ke škodě domácích cíl nenašla. Při poslední akci utkání pak byl na hranici šestnáctky faulován P. Fousek, následný trestný kop Švancary vyrazil pozorný Sohlich u své levé tyče.

Blansko tak po závěrečném hvizdu mohlo se svými diváky, kteří i přes náročné klimatické podmínky vytvořili na Údolní velmi pěknou sportovní atmosféru, slavit první tři body v novém ročníku divize D. K dalšímu diviznímu utkání zajíždějí svěřenci trenéra Kuglera v neděli 16. srpna do Polné.

ONLINE textový přenos

FK Blansko - FC Viktorie Přerov 3:0 (2:0)

ONLINE videopřenos

Z důvodu technické závady na straně provozovatele webu tvcom.cz nebyl videopřenos vysílán.

Další výsledky 1. kola Moravskoslezské divize, skupiny D:

Hodonín - Stará Říše 2:1 (1:0), Bystřice nad Pernštejnem - Rosice 0:3 (0:0), Uherský Brod - Žďár nad Sázavou 2:1 (0:0), Vrchovina - Tasovice 2:1 (0:0), Kozlovice - Polná 3:0 (2:0), Havlíčkův Brod - Šumperk 1:1 (1:0), Pelhřimov - Žďírec nad Doubravou 4:2 (3:2)