B l a n s k o - Jeden velký odchod zaznamenali v minulém týdnu fotbalisté FK APOS Blansko. Jejich řady opustil kreativní záložník David Bednář, který se od 1. února stane hráčem 1. HFK Olomouc, ambiciózního celku vedeného velezkušeným trenérem Petrem Uličným.
V HFK jsi byl od 10. ledna na zkoušce. Kdy se definitivně rozhodlo o tvém přestupu?

Termín, do kdy se měli v Olomouci rozhodnout byl do 26. ledna. Už po utkání se Slováckem minulou středu 19. mi řekli, že už mě dál nepotřebují zkoušet a mají o mě zájem. Ve čtvrtek jeli zástupci Olomouce jednat do Blanska s vedením. Nakonec se domluvili na formě mého působení v HFK s tím, že to bude na přestup. Osobně mi bylo celkem jedno, jestli to bude na přestup nebo na hostování. Sportovní manažer HFK pan Koutný nakonec vyjednal s vedením Blanska přestup.

Jaké byly tvé pocity po odehraných přípravných utkáních, ve kterých HFK změřilo síly se Slováckem či s Baníkem?

Se Slováckem nás hodně potěšila slova trenéra Soukupa, který po prvním poločase, kdy jsme vedli 2:1 řekl, že jsme byli lepší. S Baníkem Ostrava už to bylo horší, ten nás přehrál celkem jednoznačně. Navíc utkání se hrálo na těžkém terénu, protože chumelilo, což nám moc nevyhovovalo. Každopádně to byla výborná konfrontace s týmy z první ligy. Je to přeci jen úplně něco jiného, než hrát třeba s týmem z divizi.

Působení v HFK bude pro tebe hodně přínosné i z hlediska toho, že v kádru je několik zkušených hráčů, kteří hrávali první ligu.

Jednoznačně, kádr je kvalitní, konkurence je velká, skoro nikdo nemá jisté místo v základní sestavě. Hrát s tak kvalitními fotbalisty se nepoštěstí každému, takže to beru jako velké plus nového angažmá.

Když jsi poprvé přišel do kabiny, znal tě některý z tvých nových spoluhráčů a vedle kterého sedíš?

Zdeněk Polák z Brna mě znal, protože jsme proti sobě hráli. I pár dalších hráčů si mě pamatovalo ze vzájemného utkání s Líšní, protože ten zápas se mi celkem povedl. Jinak v kabině sedím úplně na kraji v rohu vedle útočníka Tögela.

Na jakých postech tě trenér Uličný zkoušel?

Hráváme v rozestavení 4-3-3. Jednou jsem nastoupil na postu levého záložníka a třikrát uprostřed zálohy s tím, že jsem byl defenzivní záložník. Vybírat si nemůžu.

Liší se nějak příprava v HFK oproti těm, které jsi absolvoval v minulých letech?

Dá se říct, že je pestřejší. Klub má přeci jen více možností, protože disponuje kvalitním zázemím. Fyzičku jsme nabírali na Svatém Kopečku, chodili jsme do posilovny a na spinning.

Jaký dojem na tebe udělal trenér Uličný?

Pozitivní, umí být přísný i kamarádský. Je s ním sranda v kabině, dělá pořád nějaké legrácky, takže se člověk určitě nenudí.

MSFL má po podzimu suverénního lídra v podobě Opavy. Jaké cíle má HFK do jarních bojů?

Už na začátku jednání o mém příchodu mi říkali, že v letošní sezóně to už na postup nedopadne, protože je ztráta 13 bodů. Ten cíl je spíš tedy daný pro příští sezónu, pokusit se znovu postoupit do druhé ligy.

V Blansku jsi působil od 10 let a přestup do HFK je tvým prvním v kariéře. Bereš to tak, že končí jedna kapitola fotbalového života a začíná nová?

Takhle to neberu, nemyslím si, že by mým přestupem bylo něco pevně daného. Nikde není psáno, že si za pár let v Blansku zase nezahraji. Podle mě k tomu určitě ještě dojde.

Jaké vzpomínky máš doposud na Blansko?

Jen ty nejlepší. Hrál jsem tu se dvěma přestávkami 16 let. Několikrát jsem byl součástí týmu, který někam postoupil. Za těch x sezón byly snad pouze dva sestupy. Samozřejmě hodně mrzel ten v roce 2009, kdy jsme neudrželi MSFL. Takový už je někdy fotbalový život.

Zajdeš někdy povzbudit dnes již tvé bývalé spoluhráče?

Budu se snažit, HFK hrává také v sobotu, takže se to asi bude se zápasy Blanska krýt. Když bude možnost, tak se vždy rád přijdu podívat a kluky povzbudit.

Blansko bude na jaře bojovat o záchranu. Jak to podle tebe dopadne?

Jednoznačně jsem přesvědčený o tom, že se divize udrží. Už i podle sobotního utkání je vidět, že Sparta Brno bude mít problémy. I v dalších klubech jsou problémy s penězi a s hráči. Navíc tabulka je hodně vyrovnaná. Věřím, že Blansko uhraje body už na začátku jara a posune se do klidného středu.

Kdo by měl nahradit Davida Bednáře?

To je hodně těžké posoudit. Není dobré spoléhat na jednoho, dva hráče. Hrát musí všichni. Myslím si, že se bude hrát hodně kolektivně. Základ je, aby kluci chodili poctivě na tréninky a výsledky se určitě dostaví.

Od úterý 1. února. by jsi měl být právoplatně hráčem 1. HFK Olomouc a první utkání tě čeká proti Blansku. Jak to budeš prožívat?

Nevím, jestli přímo v úterý podepíši smlouvu, ale její platnost by měla být od 1. února. Poslední dvě utkání jsem odehrál celá, takže to spíš vypadá, že odehraji třeba jeden poločas. Proti Blansku už jsem jednou hrál loni na turnaji v Líšni. Nebudu to prožívat tolik, jako by to byl třeba mistrák. Jiné by to bylo, kdyby na sebe kluby narazily třeba v poháru a já se představil v Blansku. Vím, že mě kluci nebudou šetřit, takže doufám, že mě alespoň nikdo nezraní (smích).

Stihl jsi se s hráči v Blansku rozloučit?

Já se s nikým loučit nechci, i dál zůstaneme v kontaktu. Když se přijedu podívat na zápas, tak kluky navštívím v kabině. Přeci neodjíždím nikam na konec světa.

Máš nějaký vzkaz pro fanoušky?

Přál bych si, aby na jaře chodili ve větším počtu a povzbudili kluky. Budou to potřebovat.

Dáváš si nějaký osobní cíl, kterého by jsi chtěl v novém působišti dosáhnout?

Teď je mým prvořadým cílem probojovat se do základní sestavy a co nejméně střídat. Jinak v profilu na blanenských stránkách mám jako cíl 2. liga s Blanskem, což už se asi nestane, ale kdybych si ji zahrál v dresu HFK, byla by to fantazie.