06.08.2016  |  Boris Hasa, Foto: Deník/Iveta Borková

Blansko zopakovalo historii, v úvodním zápase podlehlo těsně Hlučínu

B l a n s k o - Fotbalisté A týmu FK Blansko stejně jako před osmi lety vstoupili do Moravskoslezské ligy porážkou 1:2 s Hlučínem. Sympatický výkon přetavili svěřenci trenéra Zbořila ve vedení díky brance Jana Trtílka z 56. minuty. Soupeř však dokázal skóre otočit a zvítězil 1:2.

1.kolo, sobota 6.8.2016, 17:00 | stadion na Údolní, Blansko
Sestava: Floder - Gromský, Píšek, Šplíchal, Koláček (C) - Kratochvíl, Duda (80. D. Šmerda) - Trtílek (71. Chloupek), Motyčka, Minx (61. D. Pospíšil) - Kutal
Náhradníci: D. Šmerda, Chloupek, D. Pospíšil, Buchta, Veselý
Trenér: Zbyněk Zbořil
2FC Hlučín
Sestava: Hampel - Heiník, Mac (52. Galvas), Žižka (C) - Lukáš, Dostál, Fišer (87. Massaniec), Hudeczek, Štefek - Szotkowski (78. Jančík), Sasín
Náhradníci: Massaniec, Krejčí, Jančík, Galvas, Hlaváč
Trenér: Milan Valachovič
Branky: 56. Trtílek - 66. Szotkowski, 82. Heiník
ŽK: bez karet
Rozhodčí: Zdeněk Petr - Michal Pfeifer, Ivo Nováček
Delegát: Vladimír Boček
Hrací doba: 45+1 ; 45+1

Po sedmi letech se fotbalisté FK Blansko představili v Moravskoslezské lize. A stejně jako v sezóně 2008/09 zahájili boje v třetí nejvyšší domácí soutěži utkáním s Hlučínem. Na sedmi místech pozměněná základní sestava Blanska oproti poslednímu mistrovskému utkání s Polnou v divizi D zahájila zápas proti jednomu z aspirantů na postup do druhé ligy sympaticky.

Ve 12. min. musel nebezpečný centr Kutala odvracet těsně před dvojicí Motyčka - Trtílek do bezpečí hostující Štefek. Ve 26. min. Kratochvíl narýsoval přihrávku na Kutala, jehož však ve vápně připravil o míč kapitán Hlučína Žižka. Ve 33. min. pak po standardce Kratochvíla z nadějné pozice přestřelil branku Minx. Za další minutu po Píškově pobídce kryl hostující brankář pokus Trtílka. Soupeř se dostal pouze do náznaku šancí, které však přívlastek gólové neměly.

Za poctivý, obětavý a kolektivní výkon bylo domácí mužstvo odměněno v 56. minutě. Kratochvíl rozehrál roh nakrátko a po přistrčení Dudy poslal ideální centr na zadní tyč, který hlavou umístil do sítě JAN TRTÍLEK - 1:0.

Inkasovaná branka favorita probudila z letargie a ten se za deset minut dočkal vyrovnání. Dostál vysunul uličkou MARKA SZOTKOWSKIHO, jehož technická střela zaplula do pravé šibenice - 1:1. V poslední pasáži utkání měl Hlučín více ze hry a v 76. min. zachraňoval Blansko na brankové čáře obětavě Píšek, který vyhlavičkoval nebezpečnou střelu Sasína. O šest minut později přišel rozhodující okamžik utkání. Po rohovém kopu se hlavou prosadil VOJTĚCH HEINÍK, který stanovil konečný výsledek utkání - 1:2.

ONLINE textový přenos

FK Blansko - FC Hlučín 1:2 (0:0)

Záznam z utkání

Další výsledky 1. kola Moravskoslezské ligy:

Hulín - Třebíč 3:1 (1:0), Sigma Olomouc B - Kroměříž 2:0 (0:0), Líšeň - Uničov 1:1 (0:0), Vyškov - Petřkovice 3:1 (2:0), Velké Meziříčí - Mohelnice 4:3 (3:2), Slovácko B - Zlín B 2:0 (1:0), Otrokovice - 1. HFK Olomouc 4:0 (3:0)

Zbyněk Zbořil, FK Blansko: „V prvním kole nás čekal velmi těžký soupeř, ale musím říct, že jsme v konfrontaci s ním obstáli a rozhodovalo se až v samotném závěru. První poločas jsme odehráli více než vyrovnanou partii, byli jsme nebezpečnější a škoda největší šance Minxe, který po centru Kratochvíla měl čistou hlavu na pětce, ale trefil to těsně vedle. Herně to ale nebylo vůbec špatné a měli jsme tam několik situací na vedoucí branku. Druhý poločas začal hodně hekticky, bylo to nahoru dolů a tam jsme to měli odehrát víc hlavou. Vysoké tempo zápasu jsme neudrželi až do konce a to nakonec rozhodlo. Šli jsme sice do vedení po signálu z rohového kopu, ale tím jsme nastartovali zkušenějšího soupeře a od té doby už jsme byli horší. Hlučín zaslouženě vyrovnal a i když jsem se snažil jejich tlak rozmělnit střídáním, tak jsme až do konce tahali za kratší konec. I tak si myslím, že jsme to mohli dotáhnout do bodového zisku, protože rozhodující branku jsme dostali po rohovém kopu v samotném závěru a ten jsme měli ubránit. Hráčům nemám co vytknout. Dřeli, bojovali, sáhli si na dno, ale chtěli jsme hrát náročný fotbal a v tom závěru už nám došly síly. Kluci si ale ověřili, že můžou hrát s každým a při troše štěstí jsme mohli bodovat už v prvním kole proti velkému favoritovi MSFL. Nemáme se za co stydět, na ligu si zvykáme a věřím, že získané zkušenosti zúročíme v dalších kolech, i když ten los máme vražedný.“

Milan Valachovič, FC Hlučín: „Upozorňoval jsem kluky, že se v dnešním zápase může projevit obrovská euforie Blanska z postupu. Mají mladý tým, viděl jsem je hrát pohár, a věděl jsem, že to proti nim nebude jednoduché, že pokud nedáme branku, tak soupeř bude nepříjemný. A to se potvrdilo. Nechtěl jsem, abychom udělali chybu, protože soupeř by se pak mohl zatáhnout, má v obraně vysokého Píška, pak by se těžko prosazovalo do jejich šestnáctky, a přesně to se stalo. Nám se nakonec z nacvičené situace podařilo srovnat, takže jsme srovnali a od 60. minuty už jsme domácí přehrávali. Zvítězili jsme gólem po standardce. Pro nás první venkovní vítězství v soutěži, samozřejmě jsme spokojení s výsledkem, ale do 60. minuty máme ještě co zlepšovat. Do zápasu jsme nastoupili moc profesorsky, hráli jsme lehkovážný fotbal a to se někdy vymstí. Nám se to vymstilo do 60. minuty a pak jsme to naštěstí otočili.“

Reportáž z utkání