07.06.2015  |  Boris Hasa, Foto: Deník/Iveta Borková

Blansko zdolala Vrchovinu a zachránilo se v divizi

B l a n s k o - Derniéra před domácími diváky v rámci sezóny 2014/15 fotbalistům A týmu FK Blansko vyšla na výbornou. Svěřenci trenéra Michala Kuglera zdolali ambiciózní celek SFK Vrchovinu brankou Jana Nečase 1:0. Toto vítězství znamená kolo před koncem soutěže jistotu záchrany v divizi.

29.kolo, sobota 6.6.2015, 16:30 | stadion na Údolní, Blansko
Sestava: Juran - Gromský, R. Fousek, Müller, Bubeníček (C) - Šplíchal, P. Fousek - Jarůšek, Nečas (75. M. Zouhar), Doležel (90. Buchta) - Trtílek
Náhradníci: Kratochvíl, Chloupek, Buchta, M. Zouhar, F. Němec
Trenér: Michal Kugler
0SFK Vrchovina
Sestava: Vítek - Komínek, L. Smetana, Dvořáček, Šandera - R. Sodomka, K. Skalník, Michal (C), Mazel (66. Pavel Sodomka) - M. Skalník, Trojánek (77. P. Smetana)
Náhradníci: Pavel Sodomka, P. Smetana, Bača, Skryja
Trenér: Marek Štukhejl
Branka: 10. Nečas
ŽK: 41. Doležel, 59. P. Fousek - 17. Dvořáček
Rozhodčí: Buček - Miklík, Dohnálek
Delegát: Poklop

Pro domácí zápas o záchranu, pro hosty souboj na dálku o druhé místo. Takto byly rozloženy karty před posledním domácím utkání fotbalistů FK Blansko, v němž na Údolní přivítali ambiciózní tým Vrchoviny.

Zápas, hraný v náročných klimatických podmínkách a na již tradičně skvěle připraveném pažitu, začal z obou stran opatrně. Do prvních náznaků šancí se dostali hosté. Ve 2. min. nepřesně pálil K. Skalník, o dvě minuty později pak kapitán Michal poslal míč nad branku. Pak se osmělili domácí a hned z toho byl gól. Kombinační akce začala u Bubeníčka, který vystihl uprostřed pole nepřesnou rozehrávku hostů, míč poté přes Nečase a Trtílka doputoval k Jarůškovi, jehož přesnou přihrávku poslal za záda brankáře Vítka JAN NEČAS - 1:0.

Poté se hra vyrovnala a oba soupeři se snažili propracovat do nějaké větší příležitosti. Tu si připsali hosté ve 24. minutě. Tečovanou střelu Komínka z trestného kopu Juran efektní robinsonádou vytěsnil vedle své pravé tyče. Vzápětí přišla první přestávka na občerstvení - panovalo opravdu velké horko. Přes náročné podmínky se bylo na co dívat. Ve 29. min. hlavičkoval po standardce Bubeníčka P. Fousek, míč ještě tečoval Dvořáček, ale pozorný Vítek vzniklé nebezpečí zažehnal. Za tři minuty po Doleželově zblokované střele napálil odražený míč vedle pravé tyče Nečas.

Další větší vzrušení přišlo před koncem půle. Ve 42. minutě po ubráněné standardce poslal domácí Trtílek od poloviny hřiště do samostatné akce Doležela, Vítek však dobře vyběhl a důrazným odkopem o míč domácího forvarda připravil. Následně na druhé straně střílel těsně vedle K. Skalník. O dvě minuty později se k míči dostal opět agilní Trtílek, který se uvolnil přes špatně vyběhnuvšího Vítka, jeho následný technický pokus skončil na horní síti. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0.

V druhé půli se již tolik nebezpečných šancí neurodilo, patrně se na hráčích projevilo náročné počasí. Hosté přesto začali aktivněji - centr Skalníka si však stáhl pohotový Juran. Blansko odpovědělo opět Trtílkem a tečovanou střelou Jarůška v 53. minutě. Pak se snažily oba týmy uspět střelami ze střední vzdálenosti. Za domácí jmenovitě Jarůšek, za hosty Mazel.

Čtvrt hodiny před koncem dal o sobě opakovaně vědět Trtílek, leč neúspěšně. V závěru se dostali hosté do tlaku a vynutili si několik rohů za sebou. Domácí obrana v čele s pozorným Juranem si jak se střelou Komínka v 85. min., tak s ránou R. Sodomky v 87. min. poradila. Blansko tak uhájilo hubené vítězství 1:0, které pro ně znamená záchranu v divizi.

ONLINE přenos

FK Blansko - SFK Vrchovina

Další výsledky 29. kola Moravskoslezské divize, skupiny D:

Rosice - Havlíčkův Brod 1:1 (1:1), Uherský Brod - Polná 2:0 (0:0), Žďár nad Sázavou - Napajedla 3:3 (2:2), Mutěnice - Hodonín 0:3 (0:1), Velké Meziříčí - Otrokovice 1:1 (0:1), Stará Říše - Bystřice nad Pernštejnem 1:0 (0:0), Pelhřimov - Tasovice 1:1 (0:1)

Michal Kugler, FK Blansko: „Jsem rád, že se divizi podařilo zachránit. Samozřejmě musíme mít pokoru, mohlo to být dřív, ale jsem rád, že to bylo doma, před vlastními diváky a s velice silným soupeřem. Vrchovina má kvalitního trenéra, se kterým hrají moderní fotbal, mají hodně vysokých hráčů, můžou hrát po zemi i vrchem. První poločas byl vyrovnaný, ve druhém soupeř trošku tlačil ze standardních situací, ale po prvním gólu jsme přeskupili řady a hráli na rychlé brejky. V tuhle chvíli je mi jedno, že jsme další šance nevyužili, jak jsem říkal, důležité je, že jsme se zachránili. Mohlo to být dřív, ale jsem rád, že to je. Za tuhle sezonu mám asi dva infarkty a čtyři mrtvičky, jinak jsem ji přežil ve zdraví. V tomhle zápase se nadá rozebírat výkon jednotlivých hráčů. Spíš jde o to, že se podařilo udržet divizi.“

Marek Štukhejl, SFK Vrchovina: „První poločas považuji za vyrovnaný, v tomto počasí loudavý. Příležitosti byly na obě dvě strany, ale pouze domácí svou šanci proměnili. My jsme byli do otevřené obrany neefektivní. Do druhého poločasu proběhly určité organizační změny v naší hře, které tvrdily muziku, nicméně to bylo dobývání domácí tvrze. Blansko hrálo pouze na brejky a my jsme se nedokázali gólově prosadit. To je naše dlouhodobá bolest, potřebovali bychom útočníka, kterého hold nemáme. Blansko na nás bylo velmi dobře připravené, za to zaslouží pochvalu. Nicméně my jsme právě tohle věděli a měli jsme to lépe využít. Jejich vysunutá obrana nabízela to, že budeme chodit sami na gólmana. Nestalo se tomu tak. Bylo to o kvalitě řešení.“

Reportáž z utkání