Varnsdorf

Blansko

1:1

Blansko

Žižkov

27.09.2020 | 10:15

Rozpis zápasů

vs

Varnsdorf

Blansko

1

1

vs

Blansko

Žižkov

27.09.2020 | 10:15

Rozpis zápasů
B l a n s k o - Fotbalisté FK Blansko v divizi válí. Dvě kola před koncem čtvrté nejvyšší domácí soutěže jsou na prvním místě. S tréninkovým zázemím je ale lehce strčí do kapsy leckterý z týmů v krajských soutěžích. A možná i okresních.
Velké hřiště s umělou trávou totiž ve dvacetitisícovém okresním městě stále chybí. „Tréninkové hřiště s umělou trávou je už běžný standard i v nižších soutěžích, než je divize. Doufám, že se to letos podaří vedení města dotáhnout a umělá tráva na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka konečně bude. Blansko má kvalitní tým mládeže a je ostuda, že takové hřiště pořád nemá. Pro sportovce je to komplikované, když musí na trénink dojíždět," řekl Blanenskému deníku Rovnost kouč divizního áčka Zbyněk Zbořil.

Pro dvacetimilionovou investici města jsou klíčové dotace. Zanedlouho se Blanenští dozvědí, jestli je získají, nebo ne. Dotaci přitom dostali už loni, ale museli ji odmítnout. Ve výběrovém řízení totiž postupně vyřadili všechny firmy, protože nesplnily podmínky.

Výběrové řízení navíc vypisovalo město na poslední chvíli, protože dotaci jim státní úředníci přiklepli až v srpnu. „Věřím, že uspějeme i napodruhé. Výběrové řízení na dodavatele stavby už je skončené, s firmou máme podepsanou smlouvu. Je tam klauzule, že kdybychom dotaci nedostali, projekt padá," řekl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Umělý povrch natáhne firma na místě původního škvárového hřiště. Přibude nové osvětlení, dělníci opraví kabiny a udělají novou tribunu. Město v rozpočtu na hřiště počítá s osmi miliony.

Na dotacích závisí i výměna chladicího systému na zimním stadionu. Toxický čpavek, který Blanenští při výrobě ledu používají, nahradí ekologičtější technologie.

Odborná firma nyní nachystá projektovou dokumentaci pro nové chladicí zařízení. Za přípravu projektu zaplatí Blanenští tři sta padesát tisíc korun. „Staré chlazení sice splňuje bezpečnostní předpisy, ale je už zastaralé a může se porouchat. Na stadionu je už od sedmdesátých let minulého století. Musíme to řešit. Nová technologie však bude velmi nákladná. Kolem dvaceti milionů korun," řekl Crha.

Na podzim by se podle něj měly na podobné projekty vypisovat dotace, které pokryjí většinu nákladů. Bez nich však starou techniku Blanenští na stadionu nevymění. Jasno budou mít začátkem příštího roku. „Je to ještě hudba budoucnosti, uvidíme, jak dopadneme s dotacemi. Kromě výměny chlazení počítáme také s novými rozvody, ledovou plochou a mantinely. A také sněžnou jámou. Tam se budou rozpouštět zbytky ledu," upřesnil jednatel městské společnosti Služby Blansko Jiří Charvát.

Právě Služby Blansko mají ve své režii většinu sportovišť ve městě. Podle Charváta jsou letos peníze jen na běžnou údržbu a drobné opravy. Za zhruba tři sta tisíc korun. „Nedávno jsme vyměnili herní prvek na dětském hřišti v rekreační oblasti Palava. Nyní je tam třívěžová sestava prolézaček za sto osmdesát tisíc korun," řekl.

Letos chtějí Blanenští také vymalovat sportovní halu v ulici Mlýnská a opravit tam zdi. Pokud zbydou v rozpočtu města peníze, tak i opravit zchátralý vchod do haly. V polovině července se odborná firma podívá na rozbité posuvné dno v krytém bazénu.

Autor: Deník/Jan Charvát