V y š k o v / B l a n s k o - Obnovenou spolupráci s trenérem Zbořilem zažívá Jakub Šplíchal. Blanenský obránce pod jeho taktovkou působil ve Svitavách. A právě tam si poprvé zahrál na postu levého obránce, kde nastoupil i proti Morkovicím.
Máte za sebou úvodní přípravné utkání proti Morkovicím. Jak ho hodnotíš?

Do zápasu jsme šli s tím, že se budeme snažit praktikovat novy herní styl, který nám trenér ordinuje. Řekl bych, že v prvním poločase se nám to dařilo více, ve druhém už méně, protože jsme neměli odpovídající pohyb. Navíc kombinační hru ztěžovalo husté sněžení, ze kterého pramenily nepřesnosti. I tak si myslím, že na první přípravný zápas pod novým trenérem to byl dobrý výkon. Ostatně i od toho je příprava, abychom se postupně zdokonalovali.

Pro tebe však rukopis trenéra Zbořila novým není, protože jsi pod ním působil před dvěma roky ve Svitavách. A právě tam sis poprvé vyzkoušel post levého obránce, kde jsi nastoupil i proti Morkovicím. Jaké to pro tebe bylo?

Bylo to trochu takové deja vu. Paradoxně jsem tam hrával pouze ve Svitavách a až na pár zápasů po návratu do Blanska pod trenérem Hajským už nikdy. Na angažmá ve Svitavách obecně rád vzpomínám, byla to dobrá zkušenost. A k tomu samozřejmě patří i vzpomínky na post levého obránce. Je to určitě změna hrát zase na lajně. Je zde jiná orientace v prostoru, mám odlišné úkoly, ale i tak si myslím, že ta změna pro mě není tak velká, jako když jsem tam nastoupil poprvé. Vím, co trenér Zbořil vyžaduje a věřím, že se mi budou zkušenosti ze Svitav hodit.

Od posledního mistrovského zápasu uplynuly více než dva měsíce. Jak ses těšil na první byť jen přípravný zápas v novém roce po takovém půstu?

Zimní pauza je obecně delší než ta letní a člověk je tak delší dobu bez fotbalu. Osobně jsem se věnoval záležitostem mimo fotbal, které během sezóny nestíhám. Díky tomu jsem tak mohl získat novou energii a chuť. Co se týče přípravného zápasu, tak na ten jsem se těšil moc, protože během zimní přípravy je lepší hrávat zápasy, než trénovat a nabírat kondici. Ovšem všichni víme, že bez ní by to nešlo.

Jak už jsi zmínil, hrálo se za stálého sněžení, podmínky tedy byly ideální spíše pro zimní sporty. Jak jste se s tím vyrovnávali?

S podmínkami se podle mě oba týmy vyrovnaly velmi dobře. I přes neustále sněžení se hrál pohledný fotbal s mnoha šancemi. Vrstva sněhu, která pokrývala umělku, sice komplikovala kombinaci a způsobila mnoho nepřesností, ale i tak si myslím, že fotbalu víc ubližuje nízká teplota než sníh. Musím potvrdit, že umělka ve Vyškově je velmi kvalitní a kdo měl kopačky, tak i v té vrstvě sněhu příliš neklouzal. To první jarní kola občas bývají vzhledem ke kvalitě terénu daleko složitější na stabilitu.

Co říkáš na gólovou produktivitu svých spoluhráčů? Dali jste šest branek a několik dalších šancí jste neproměnili...

Naše útočná aktivita a velký počet branek pramenila z herního stylu, který se snažíme praktikovat. Soupeř nás navíc pouštěl poměrně často do gólových šancí a my jsme některé proměnili. Útočné akce byly vypracované, jiné zase pramenily ze soupeřových chyb, což je ve fotbale běžné. I tak si myslím, že jsme mohli nastřílet více branek. Na druhou stranu je potřeba uznat, že i Morkovice měly mnoho gólových příležitostí. Na defenzivě bychom měli zapracovat a zlepšit ji do dalších utkání. Věřím, že v přípravě nedostatky vychytáme a v sezóně budou góly padat to té správné branky.

Děkujeme za rozhovor.