2:1

28.04.2024 | 15:00

2

1

Trenér Erik Mihola se v rozhovoru rozpovídal o sobotních zápasech dorostu a vrací se i k páteční výhře A-týmu na půdě Hlučína. Rozebírá také budoucí směřování svých dorosteneckých svěřenců a popisuje svoje studium UEFA A licence.

Eriku, do zápasu v Hlučíně vyběhla poněkud překvapivá základní jedenáctka čítající 4 změny oproti vítěznému zápasu se Zlínem B. Proč jste se takto rozhodli, jaký byl váš záměr?

Záměr byl připravit si Hlučín na 2. poločas. Kluci, kteří hráli první část zápasu, udělali obrovský kus práce. Skvěle nejen výsledkově, ale především herně připravili půdu pro hráče z lavičky. V průběhu zápasu jsme chtěli zvyšovat tempo hry, a to se povedlo. Tento záměr jsme předvedli už loni doma se Slováckem, tehdy to k bodům nevedlo, ale celý tým se hodně posunul, a proto z Hlučína vezeme zaslouženě 3 body.

V zápase jste sice jako první inkasovali, ale ještě do poločasu jste strhli vedení na svou stranu. Hlučínu poněkud vázla kombinace, a i skrze jeho chybu v rozehrávce vyrovnali. Jak velkou roli v zápase sehrál podle Tebe obtížný terén?

Terén byl pro oba stejný, možná pro nás těžší, protože jsme na přírodní trávě téměř netrénovali. Nevím, jestli vázla kombinace, spíše chtěli hrát hodně přes strany, kde měli výborně vybavené hráče. Tam jsme je eliminovali opět fantasticky předvedeným výkonem Ondry Porče a Chylise.

Hlučín vás začátkem druhé půle zatlačil, několik slibných šancí ale nevyužil a v závěru jste vedení pojistili. Tvůj komentář ke druhému poločasu?

Měli jsme tam menší koncentrační výpadek asi 15 minut, kdy nás několika zákroky podržel David Kubica. Od 60. minuty jsme už na hřišti dominovali. Soupeř už neměl sílu na rychlé protiútoky a byl hodně rozházený, což nám vyhovovalo a na velkém hřišti jsme předváděli skvělé prvky naší hry.

Hned druhý den ráno Tě čekala utkání dorostu s Chotěboří. Starší dorost i díky dvěma gólům Jana Brázdy zvítězil 4:2. Jak jsi viděl průběh zápasu?

Zápas s Chotěboří byl pro nás možností vyzkoušet hráče, kteří by měli příští sezonu nastupovat v U19. Celý zápas jsme hru kontrolovali, jen mě mrzí, že občas vypadne naše koncentrace a necháme si dát hloupé góly. Projev hry byl až na některé pasáže dobrý, musíme nadále pokračovat ve stylu naší hry a nepodřizovat se hře soupeře. Co se týče Honzy, tak dlouhodobě prokazuje potenciál. Už v zimě nastupoval za B-tým a odehrál velmi kvalitní zápasy. Dokáže hrát ve více rozestavení na více postech, což z něj dělá do budoucna zajímavého hráče.

Kaňkou zápasu je bezpochyby vyloučení Vladislava Němce, který po dvou žlutých kartách musel předčasně do sprch. Jednalo se o nějakou nekoncentrovanost, nebo čím si vyloučení takto zkušeného hráče, jenž naskakuje i za A-tým, vysvětluješ?

Bavíme se o hráči ročníku 2007, takže nevím, jestli ho budu nazývat zkušeným hráčem. Ladík patří do A-týmu a s námi si šel dohrát minutáž. Měl dva zákroky, které by se asi v MSFL nepískaly jako fauly, takže spíš nepřepnul v rámci kategorií, což mu nikdo nemůže vyčítat. Je škoda, že bude chybět příští týden proti Startu. Na druhou stranu je to pro něj nová situace, nová zkušenost, a musí se s ní poprat.

Zápas mladšího dorostu, bohužel, skončil opačným výsledkem, tedy prohrou 2:4. Jak bys zhodnotil vystoupení svých mladších svěřenců?

Ze zápasu mladšího dorostu mám velkou radost, hlavně z druhé půlky. Kluci zvládli perfektně témata, na kterých pracujeme. Největší radost mám z hodnocení zápasu od samotných hráčů, kdy už do toho jako trenér nemusím v podstatě vstupovat. Kluci si sami dokáží říct chyby a jak se z nich poučit. Výsledek pro mě není směrodatný, uspěli jsme po stránce principů, a to je pro mě vítězství.

Co se týče staršího dorostu, na podzim jste nasbírali 25 bodů a k tomu jste ze 3 jarních zápasů přidali dalších 6 bodů. Troufnu si tedy říci, že už teď máte dostatek bodů na to, abyste oproti předchozím sezónám nemuseli řešit záchranářské boje. Na čem tedy aktuálně nejvíce pracujete a na co se ještě chcete do zbývající části sezóny zaměřit?

Po dobrém podzimu máme teď větší klid na práci, už teď budeme chtít dávat prostor hráčům z U17, tak abychom měli připravený tým pro příští sezónu. Nejvíc se musíme zaměřit na finální fázi. Góly, které nám dávali Málek a Čejka, musí nahradit jiní kluci. Budou se nám teď profilovat noví lídři a věřím, že budeme opět dobře připravení.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi trénováním mladšího a staršího dorostu? Ať už z hlediska učení jednotlivých hráčů, náročnosti, koučingu a dalších aspektů?

Jediný rozdíl vnímám v tlaku na výsledek a biologickém věku. Vzhledem k tomu, že nám osu týmu tvoří hráči ročníku 2008/2007, tak je to spíše o aktuální připravenosti a práci na tréninku. V posledním zápase jsme měli v sestavě 2 hráče dorazového ročníku a druhou půli jen jednoho. Pro kluky je snazší přechod, jelikož je tréninkový proces spojený. Chceme teď vytvořit nějaký koncept, kde by se hráči během tréninku nacházeli v nekomfortních zónách, a vytvářet jim neustále prostor pro zlepšení. Někdy sám cítím, že některým hráčům už je to málo a „zašívají se“, což pak vede k úpadku výkonnosti. Náročnost je spíše v rámci organizace, kdy mám na tréninku třeba i 35 hráčů. Pak je to hodně náročné, někteří hráči potřebují o krok zpět, někteří zase o dva dopředu.

Tebe osobně zanedlouho čekají závěrečné zkoušky UEFA A licence. Popsal bys fanouškům, jak se připravuješ, co všechno studium zahrnuje, jak vlastně celý kurz probíhal a co Tě naučil?

Dostali jsme okruh otázek, které se objeví v závěrečném testu, takže si to teď ve volných chvílích pročítám a snažíme se spíše o pochopení otázek. Nejsem totiž člověk, který by se to naučil jako básničku, takže to musím pochopit a pak se to naučím. Měli jsme 6 bloků (Ostrava, Brno, Slovácko, Olomouc), na každém z nich se probírala různá témata. Měli jsme metodické výstupy v rámci skupin a hodně se pracovalo ve skupinkách v rámci úkolů. Z licence si odnáším především spoustu nových přátel. Co se týče přímo studia, tak jsme měli možnost nakouknout pod pokličku ligovým týmům a mluvit s trenéry, kteří jsou nebo byli v lize. Tam jsme viděli hodně pečlivé přípravy na soupeře a celý mikrocyklus, to mě hodně bavilo. Celkově mě to určitě zase posunulo, ale největší škola je praxe a zatím jsem měl možnost pracovat s velmi kvalitními trenéry, jako je Jirka Vorlický, Petr Vašíček a Vladan Horák. To mě stále posunuje a jsem rád, že se mám stále od koho učit a s kým si vyměňovat názory.