Z n o j m o / B l a n s k o - Fotbalisté FK Blansko sice v předposledním utkání sezóny podlehli IE Znojmu 0:2. Z porážky však velkou vědu dělat nemuseli, protože již v páteční večer je zastihla zpráva jara. Po dvou letech jsou opět divizní!
Velkou zásluhu na návratu Blanska do divize má trenér Jiří Hajský, který navázal na předchozí výbornou práci svého kamaráda a spoluhráče z mistrovské Zbrojovky Brno Karla Jarůška a také Michala Kuglera, který v loňské sezóně dosáhl s týmem rovněž mety 61 bodů. Tehdy tento počin stačil na druhé místo, dvě kola před koncem sezóny 2012/2013 však znamená vítězství v krajském přeboru. Po zimním odchodu pěti hráčů základní sestavy však měl Jiří Hajský pozici značně ztíženou. „Mě ta zpráva zastihla večer bezprostředně po utkání Moravského Krumlova s Mutěnicemi (pozn.: domácí vyhráli 2:1) v práci, kdy mi volal vedoucí mužstva pan Fiala. Samozřejmě jsme si hned vzájemně gratulovali, protože jaro jsme bojovali společně na jedné lodi. Spadlo to z nás i z kluků, což také bylo vidět i na zápasy se Znojmem. Přeci jen už jsme nebyli tak koncentrovaní a navíc několik hráčů chybělo vinou zranění. Hlavně jsme chtěli utkání odehrát se ctí a je škoda, že jsme nevstřelili kontaktní branku. Za celou jarní část si však kluci zaslouží poděkování,“ neskrýval radostné pocity blanenský kouč.

Ten se musel proti IE Znojmu obejít bez celého zraněného útočného tri Trtílek - Pokorný - Hansl, které v jarní části nasázelo 21 branek a taktika celého mužstva byla na jejich výborné ofenzivní i defenzivní činnosti založena. „Po podzimu odešlo pět hráčů a teď chybělo také pět, což je hrozně moc zásahů. Proto jsme museli hrát i jiným stylem. Neříkám, že jsem s výsledkem spokojený, ale zaplať pánbůh, že to tak dopadlo,“ oddechl si Jiří Hajský, který musel oželet služby i obou mladých brankářů Jurana a Němce, které do hry nepustily zdravotní problémy.

Blanenský trenér si vítězství v krajském přeboru považuje. „Určitě to patří k mým trenérským úspěchům. S Lerkem Brno jsem jako trenér postoupil do druhé ligy. V Ratíškovicích jsme ve třetí lize hráli na druhém a třetím místě. Ještě jednou bych chtěl všem klukům, kteří se na postupu podíleli, poděkovat. Myslím si, že velmi důležité bylo vítězství v Kuřimi po domácí prohře s Mutěnicemi a potom také, že se nám podařilo odrazit nápor Sparty Brno, kterou jsme porazili v domácím prostředí,“ pojmenoval mistr ligy z roku 1978 klíčové momenty jarní části sezóny 2012/13.

Zda bude i v divizní sezóně 2013/2014 stát na lavičce FK Blansko Jiří Hajský se rozhodne v nejbližších dnech. „S vedením jsme byli domluveni na půlroční spolupráci. Dál bych se k tomu zatím nechtěl vyjadřovat,“ zůstal tajemný blanenský trenér.

Skvělé pocity zažíval také kapitán mužstva a blanenská ikona Radim Bubeníček. Ten přišel do Blanska před třetiligovou sezónou 2008/09 a zažil s Blanskem dva sestupy. Nyní si konečně může vychutnat i slastné pocity po postupu. „Pro nás je hlavní úkol sezóny splněn. O to větší z toho máme radost, protože před sezónou tomu nikdo moc nevěřil. Klobouk dolů před tímto mančaftem a já jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí,“ dodal se skromností sobě vlastní blanenský kapitán.

Po úvodní porážce s Mutěnicemi mnozí tým zavrhli, Blansko se však dokázalo obdivuhodně zvednout, což nakonec vedlo ke konečnému triumfu. „Po Mutěnicích to nevypadalo moc dobře, ale nám se podařilo vyhrát těžké zápasy, jako třeba se Spartou Brno nebo Ráječkem a proto si myslím, že jsme zaslouženě postoupili. Neméně důležité bylo, že jsme zvládli anglické týdny. Bylo tam i pár zranění, hráli jsme pod injekcemi, ale i přesto jsme to zvládli a proto ta radost je o to větší,“ řekl spokojeně Radim Bubeníček.

Blanenský kapitán také doufá, že se jeho tým v divizi usadí pevně na několik let. „Věřím tomu, že se tu vybuduje takový kádr, který bude v divizi hrát důstojnou roli. Pracuje se tu výborně s mládeží. Každý rok vyjdou z dorostu minimálně dva hráči, kteří mají na to se zařadit do základní sestavy. Jen je trošku potřeba to posílit nějakou zkušeností a já věřím, že Blansko se v divizi uchytí a bude ji hrát pravidelně,“ dodal Radim Bubeníček.

Pozn.: Kompletní rozhovory s oběma respondenty si můžete poslechnout spuštěním audiosouborů v pravém sloupci na této stránce.