B l a n s k o - Běží jedenáctá minuta prvního jarního kola Gambrinus ligy. Zachraňující se Zbrojovka hraje proti podobně namočené Slavii na jejím stále ještě novém svatostánku. Luděk Pernica napřahuje ke svému životní střele. Gól!
Blanenský odchovanec posílá svůj tým do vedení. Sice je to nakonec remíza, ale jméno Pernica se skloňuje ve všech médiích. Se sympatickým skromným mladým sportovcem se potkáváme těsně před dalším víkendovým duelem s mladou Boleslaví v jeho rodném Blansku.

Opravdu životní branka?

Asi jo, je to pravda. Když jsem viděl, že proti mně letí balón, nikdo proti mně nejde, zpracoval jsem si ho a poslal na bránu. Teď mi spoluhráči vyhrožují, že byl ještě únor a možná to bude gól měsíce. Každopádně už mne vyzval kapitán Dostálek k příspěvku do pokladny za to, že jsem byl v sestavě kola.

Třetí gól v sedmém ligovém zápase, to je slušné procento úspěšnosti. Obránce. Není tě v defenzivě škoda?

Je to opravdu spíše náhoda. První dvě branky byly takové dorážky, nepřeceňoval bych to. Tato byla asi fakt dobrá, párkrát jsem se na ni podíval. Ale jinak se na sebe nedívám rád.

Měl jsi více než půlroční pauzu zaviněnou zraněním.

Bohužel jsem si v letní přípravě zlomil zánártní kůstku po špatném došlápnutí. Dva měsíce jsem měl sádru, pak chodil o berlích a na lavičku se dostal až na poslední podzimní zápas. Snad to doženu, ale měl jsem dobře nakročeno do ligy a jsem teď rád, že jsem se snad úspěšně vrátil.

Zkoušeli tě i v reprezentaci do 21 let.

To zranění to zastavilo, snad ještě není vše ztraceno, v té kategorii jsem pořád. Třeba se mi povede na sebe znovu upozornit.

Vraťme se k zápasu na Slavii. Nešel vyhrát?

Právě! Bylo to dobře rozehrané, škoda.

Ihned po zápase se hodně mluvilo a psalo o „mladých puškách“ v brněnské obraně. Bude to fungovat?

V Praze to šlo. Chyby tam jsou, ale ustáli jsme to. Uvidíme.

Zachrání tedy s takovým kádrem, bez výraznějších posil, Zbrojovka pro Brno první ligu?

Určitě pro to uděláme maximum. Podle mne vedení zvolilo správnou cestu. Zimní příprava byla dobrá. Po trénincích v Ivanovicích a soustředění v Luhačovicích jsem odletěli do Turecka. Já, přiznám, podruhé v životě, předtím jen jako kluk s rodiči do Bulharska. Před deseti lety. V přípravě jsem si tam docela zahrál, soupeři byli solidní.

Brno má podle všeho opravdu vražedný los v prvních jarních kolech.

To je pravda, snad se s tím ale popereme. Budeme se snažit urvat co nejvíc bodů.

Jsi ještě Blanenšťák nebo už se cítíš víc jako Brňák?

To první určitě. I když už ale v Brně trávím dost času, mám tam přítelkyni, přespávám většinou u ní nebo kamarádů, k nám se dostávám přes noc čím dál, tím méně. Asi to časem dopadne tak, že se přestěhuju, to nepopírám.

Znamená to, že ve Zbrojovce chceš zůstat dlouhodobě? Co kdyby přišly lukrativní nabídky?

Myslím, že to v nejbližší době nehrozí, nedělám si iluze. Teď jsem přesvědčen o tom, že bych nikam v naší lize nikam nešel, chci pomoci Brnu.

Ani do Sparty či Slavie?

Ne. Určitě ne.

Za tento klubismus tě asi Karel Jarůšek pochválí. Brno nebo pak zahraničí.

Kdybych si mohl neskromně vybrat, Anglie. Ve druhé lize je můj tým. Portsmouth. To by byl můj sen, jim jsem vždycky fandil. Snad někdy.

Luděk Pernica
* 16. 6. 1990
Kariéra: 1995-2000 ASK Blansko, od té doby Brno
První trenéři: Hudec, Grim, Paděra, Sedláček, Král, Trubák
Oblíbený klub: Zbrojovka Brno, FC Portsmouth
Jídlo: Kynuté knedlíky od maminky, případně svíčková
Pití: Kola, na pivo zajdu jen zřídka
Herec, herečka: Steven Seagal, herečka ne
Hudba: Všechno, jen ne dechovka
Jiný sport: Stolní tenis, kulečník, rád se dívám na snooker a na poker, ten si i občas zahraju

P.S. Neděle 20:05, telefonát po čerstvé prohře s Mladou Boleslaví 5:0

„Hrůza. Co říkat? Od prvního gólu to bylo nešťastné, Mladá Boleslav nás přejela. Hráli jsme blbě, včetně mne. Je třeba se poučit z chyb a zkusit bodovat v další zápase.