Erik Mihola zažil ve Znojmě křest ohněm. Při absenci Jiřího Vorlického vedl mužstvo poprvé jako hlavní trenér, a to ve velmi důležité bitvě o 6 bodů. Premiéra mladého kouče, který byl navíc v týdnu přijat ke studiu UEFA A licence, byla úspěšná a blanenský tým poskočil tabulkou směrem vzhůru. Mimo samotného zápasu okomentoval mimořádné složení trenérského štábu, vystoupení Tomáše Chyly a přiblížil také fanouškům, jak probíhaly jeho přijímací zkoušky. Celý rozhovor čtěte níže.

Eriku, při absenci Jiřího Vorlického jsi vedl mužstvo poprvé jako hlavní trenér. Jak náročné to pro tebe bylo zvláště v takto důležitém utkání?

Náročný byl celý víkend, protože jsem Jirku zastupoval i v sobotu u staršího dorostu. Takže neděle byla takovým vyvrcholením náročného mikrocyklu. Důležitost utkání jsem si moc nepřipouštěl, abych hráče nedostal zbytečně pod tlak, ale vnitřně jsem byl hodně nervózní. Musím poděkovat kabině, která mě v tom nenechala a bojovala i za mě.

Na lavičce jsi měl k ruce asistenty Vladana Horáka, tvého kamaráda a trenéra FK Kunštát, a Milana Dračku, kolegu z mladšího dorostu. Vybral sis tyto asistenty sám nebo jak k tomu došlo?

Věděl jsem, že Jirka nebude, připravoval mě na to celý týden. Jarda s Karlem vypadli v pátek. Být na lavičce sám v takto důležitém utkání by bylo dost náročné, přeci jen víc očí víc vidí. S Vladanem se známe strašně dlouho, bydlíme od sebe asi 15 metrů a denně si voláme skrz fotbal. Osobně chodím na zápasy do Kunštátu, fandím mu a líbí se mi jeho práce, takže to byla první volba a jsem rád, že to všechno takhle dopadlo. Milan nemá s mužským fotbalem velké zkušenosti, tohle pro něj byla docela slušná škola, a i vytvoření náhledu, jak funguje mužský fotbal oproti mládežnickému, což mu určitě pomůže v jeho dalším trenérském vývoji.

Ze Znojma vezete po výhře 2:1 nesmírně cenné 3 body. Vítězství se však nerodilo vůbec snadno a ve druhém poločase měl soupeř několik slibných příležitostí ke skórování. Jak bys zhodnotil výkon svého mužstva?

Nebyl to z naší strany asi moc pohledný zápas, nechytili jsme začátky obou poločasů. Dlouho jsme se nemohli dostat do tempa, zbytečně jsme se nechali zatlačit na vlastní půlce, z čehož pak pramenily šance soupeře. Na druhou stranu to ukázalo, jaký má náš tým charakter. V poločase jsme si řekli, že když to nejde fotbalově, tak to odjezdíme a urveme body nasazením a bojovností. I takové zápasy jsou a jsem rád, že jsme to zvládli. Nakonec se ukázalo, jak je důležité míti Filipa.

Sám jsi zmínil, že jste se nemohli dostat do tempa. Dolehla na hráče nervozita a důležitost zápasu?

Menší nervozita tam určitě byla, ale soupeř měl kvalitu a na velkém hřišti byl ve výborném pohybu.

Scházela vám opora Thon, který byl na turnaji v Dubaji. Tomáš Chyla jej ovšem skvěle zastoupil a přihrál na obě branky, takže tah s ním vám vyšel skvěle…

Určitě vyšel, i když Tomáš Chyla není úplně typické křídlo. Rotace s Tomášem Feikem na straně byla na velmi dobré úrovni, jak do útočné, tak obranné fáze. Teď o tom sice bude mluvit do Vánoc, ale to asi všichni zvládneme (smích).

V sobotu přivítáte na Údolní mužstvo z Vítkovic, které se zatím výsledkově trápí a nachází se na posledním místě tabulky. Co od zápasu očekáváte?

Bylo by skvělé udržet si před jarní částí sezóny odstup od sestupových míst. Doma teď body příliš nerozdáváme a určitě nebudeme chtít dělat v posledním zápase výjimku. Chceme se rozloučit s fanoušky dobrým výkonem a naladit se na jarní část, uděláme pro to vše!

V týdnu jsi byl přijat ke studiu UEFA A licence, což je obrovský úspěch. Prozraď fanouškům, jak dlouho ses na přijímací zkoušky připravoval, jak probíhaly, jak dlouho a jakým způsobem bude Tvoje cesta za UEFA A licencí pokračovat.

Já si žiji takovou malou životní pohádku, před dvěma lety jsem trénoval v okresním přeboru, teď jsem v Blansku, budu studovat A licenci, čekáme s manželkou potomka, takže tento rok je pro mě skvělý nejen v profesním, ale i v osobním životě. Možná tím, že sezóna finišuje a je spoustu práce, tak mi to ještě pořádně nedošlo.

Na zkoušky jsem se připravoval více méně na hřišti. Když má člověk 8 tréninkových jednotek týdně a 2 zápasy za víkend, tak toho času moc není. Týden před zkouškami jsem si zalezl na náš ranč a učil se. Přijímačky probíhaly ve třech blocích. Ráno byl rozřazovací test, po něm zůstalo 40 uchazečů, následoval druhý test a ústní zkouška. Byl jsem nervózní u písemných testů. Ústní zkoušky jsou pro mě jednodušší, protože se nebojím mluvit a když ještě trošku něco umíte, tak máte vyhráno (smích). Studium UEFA A licence probíhá zhruba jeden rok a je rozděleno na 6 třídenních bloků a online výuku. Snad to dokážu vše skloubit, ale jsem obklopen skvělými lidmi v čele s rodinou a ženou, která mě podporuje a stojí za mnou.

Děkujeme za rozhovor!

Autor: Zdeněk Veselý ml.