První den měsíce října nabízí všem fanouškům fotbalu deváté kolo Moravskoslezské ligy. Do Blanska tentokráte zajíždí fotbalisté Uničova a budou přihlížet premiéře nového kouče blanenských fotbalistů – Jiřího Vorlického. Na něj čeká náročný úkol v podobě vzestupu v tabulce a opuštění sestupových pozic. Zda bude jeho premiéra vítězná a Blansko si tak po 6 duelech konečně připíše body, můžete sledovat na stadionu na Údolní v sobotu od 15 hodin.

Uničov skončil v uplynulém ročníku MSFL na 7. místě. V letošní sezóně se zatím trochu trápí a v posledních utkáních se nacházel v podobném rozpoložení jako Blansko. Kromě úvodního kola, kdy dokázal porazit 4:1 Kvítkovice a poté ve 3. kole doma 3:0 Hlučín, nezaznamenal žádnou výhru a jen jednou remizoval. Neuspokojivé výsledky zlomily vaz trenéru Jiřímu Nečkovi a mužstvo tak v posledních dvou kolech vedl již nový kouč Jiří Balcárek. Jiří Balcárek nejde do neznámého prostředí. Uničov vedl již v letech 2015-2017 a v sezóně 2016/17 s ním dokonce ovládl MSFL. Poté trénoval tehdy druholigové Znojmo a Vítkovice a krátce vedl v 1. lize Opavu.

V minulém kole jeho tým zabral a porazil před domácím publikem 3:0 Uherský Brod. Po bezbrankové první půli domácí udeřili a dva góly Krče a trefa Javůrka rozhodly utkání. „Pro nás a sebevědomí hráčů je to důležité vítězství. Pořád na kluky tlačím a vnímám, že jsou kvalitní fotbalisté, i když se některým příliš nedaří. Doufám, že se to teď odšpuntovalo a nastartujeme nějakou šňůru,“ hodnotil kouč Uničova Jiří Balcárek. „První poločas byl hrůzostrašný, ale ve fotbale to tak je, když na hráčích leží deka. Vidím, že v tréninku zpracovávají balóny úplně jinak. V první půli jim všechno odskakovalo a byli z toho znechucení. O přestávce jsem jim ale vůbec nenadával, spíše jsem je zklidňoval a říkal jsem, že taková utkání jsou a musíme to urvat první gólem. Že musíme víc zabrat, vyhrávat osobní souboje a potom se to rozjede a přijde i herní stránka. Ale nepůjde to naopak,“ dodal Balcárek.

Uničov se tedy nachází s 10 body za 3 výhry, 1 remízu a 5 porážek na 14. místě tabulky se skóre 14:13. Na Blansko mají hosté náskok šesti bodů.

Blansko na začátku týdne měnilo trenéra, když byl po porážce ve Frýdku-Místku odvolán Petr Vašíček. Letošní sezónu nezačal s týmem špatně, kdy mělo mužstvo po 3 odehraných kolech 4 body. Utkání se Zlínem B však odstartovalo černou sérii blanenských, kteří již 6 utkání v řadě nebodovali. Na jeho místo byl jmenován zkušený trenér Jiří Vorlický. Ten by měl hráčům dodat nový impulz a pokusit se mužstvo nastartovat k posunu v tabulce směrem vzhůru.

Utkání ve Frýdku rozhodla jediná branka v prvním poločase, kdy se trefil domácí Velner. Porážku hodnotil trenér brankářů Jaromír Piták: „Je pravda, že výsledkově se nám zápas znovu nepovedl. Ale z mého pohledu hráči odvedli velmi bojovný a obětavý výkon, který nás může v dalších zápasech posunout k lepším výsledkům. Bohužel nás o bodový zisk znovu připravila jedna laciná individuální chyba v obranné fázi. Jinak jsme zápas zvládli velmi slušně, co se týká obranné fáze, a vytvořili jsme si i nadějné situace do útočné fáze. Ale znovu se projevil náš největší problém, a to je řešení finální fáze v koncovce.“ Odpověď na černou sérii bez výhry se mu však hledala těžce. „Přiznám se, že jsem tak dlouhou sérii porážek jako hráč ani jako trenér nikdy nezažil. Máme velmi mladé mužstvo, kterému chybí dva tři zkušení fotbalisté. Proto nám nezbývá nic jiného, než dál tvrdě pracovat v tréninkovém procesu a věřit, že se výsledkově zvedneme.“

Uničov disponuje velmi zkušeným kádrem co do počtu zápasů v MSFL. Například gólman Tomáš Uvízl má za sebou již 166 startů v MSFL, zálohu by měl vést David Bača (188 startů). Největší hrozbu však představuje útočný tandem Tomáš Komenda (207 startů, 73 gólů) a Aleš Krč (209 startů, 129 gólů). Aleš Krč se v minulém kole s Uherským Brodem prosadil hned dvakrát, v sezóně vstřelil už 7 branek a v tabulce střelců mu patří 2. pozice za kroměřížským Chwaszczem.

Blanenští budou chtít navázat na poslední měření sil s týmem Uničova, kdy po přestřelce doma zvítězili 5:3. Utkání bude pikantní pro brankáře Marka Kalinu, který právě z Uničova v blanenském klubu hostuje. Utkání na stadionu na Údolní začíná v sobotu 01. října v 15 hodin.

Sestava Uničova z posledního utkání
Uvízl – Saňák (83. Diblík), Koutný, Kirschbaum, Sečkář – Vichta, Bača (83. Svoboda), Hausknecht (73. Vybíral), Javůrek (73. Ambrozek) – Komenda (C) (79. Kamas), Krč.

Sestava Blanska z posledního utkání
Nešetřil – Chyla, Černý, Smrčka (C), Kamenský (85. Psota) - Zúbek, Dano (77. Kapur) – Feik, Holman, Crhan (46. Tulajdan) – Rajčinec

Autoři - Adam Přikryl, Zdeněk Veselý