B l a n s k o - Přesně po šesti letech se do trenérské pozice v klubu vrací Zbyněk Zbořil. Nový blanenský kouč ve svém úvodním rozhovoru pro webové stránky vzpomíná na své první angažmá během podzimní části sezóny 2009/10 a nastiňuje úkoly, které ho čekají v nejbližším období.
Jak vzpomínáte na Vaše první působení v klubu na podzim roku 2009?

„Do Blanska jsem přišel po sestupu z MSFL a vlastně až v průběhu podzimu. Nevím už přesně, ve kterém kole, ale měli jsme 0 bodů a úkol zněl jasně. Naučit kluky znovu vyhrávat. Po sestupu je vždy nejdůležitější je znovu dostat psychicky nahoru a nám se to na ten podzim celkem podařilo. Když jsme po podzimní části chystali kádr na jaro, tak nečekaně přišel tehdejší prezident klubu pan Ťoupek s tím, že končí a nebylo jasné, jak to bude v Blansku dál vypadat. Do toho mi přišla nabídka
z třetiligové Líšně, tak jsem ji přijal. Na dokreslení tehdejší situace musím říct, že si vážím pana Ťoupka, jak se k tomu tenkrát postavil. Ty důvody proč skončil, i když jsme byli domluveni na dlouhodobější spolupráci, byli pochopitelné, jasné a i když pak tady v Blansku byla taková doba nejistoty, tak jemu jsem rozuměl a plně ho chápal.“

Sledoval jste v průběhu Vašich dalších trenérských štací, jak si Blansko vede?

„Jasně. V klubu mi zůstalo hodně přátel a myslím si, že i dost často jsme se potkávali jako soupeři v přípravných obdobích. Proti Blansku jsem sice jako trenér v soutěži nestál, ale s Líšní i se Svitavami jsme proti sobě v přípravě hráli několikrát.“

Pod Vaší trenérskou taktovkou v Blansku působili současní hráči A týmu Jan Nečas a Petr Šíp. Ve Svitavách jste pak vedl Jakuba Šplíchala. Znáte ještě některé hráče stávajícího kádru?

„Za těch šest let se tady kádr kompletně obměnil. Když jsem byl ve Svitavách, tak jsem měl vytipované dva hráče Blanska, které jsem delší dobu sledoval, ale nakonec jsme přivedli jen Jakuba Šplíchala, který se stal stabilním hráčem nabité základní sestavy. Jinak samozřejmě znám ty zkušenější borce a máme na to celou zimu a i celkem dost přípravných zápasů, abych dal šanci i těm mladým a viděl je v akci. Samozřejmostí je teď sledování videa z podzimních zápasů, ale obrázek o každém z nich si udělám pak sám z tréninků a zápasů.“

S Petrem Švancarou máte společné to, že jste oživili vzpomínky na 90. léta brněnské a drnovické kopané. Petr svoji famózní rozlučkou za Lužánkami, vy jste byl zase organizátorem exhibičního utkání starých gard FC Petra Drnovice - FC Boby Brno, které se uskutečnilo 7. srpna v Drnovicích. Nyní se spolu potkáte v jednom týmu. Jak se na spolupráci s Petrem těšíte?

„Obě akce se v létě povedly. Bývalé hráče Drnovic zveme vždy po nějakém čase, aby se na tu ligu, která u nás byla, nezapomnělo. Tentokráte mě napadlo, že nebudeme hrát proti sobě, ale domluvili jsme se s Ríšou Dostálkem, že poskládáme mančafty Drnovic a Brna z 90. let a byl to asi dobrý nápad. Škoda jen, že na poslední chvíli přeložili zápas Zbrojovky na pátek večer a tak jak Ríša Dostálek, tak Švanci museli odjet už v průběhu první půle zpět do Brna. Jinak na spolupráci se Švancim, a když mu to zdravotní stav dovolí, tak je tady ještě Pavel Mezlík, se určitě těším. Já v tom mám jasno. Fotbal je zábava a lidi budou chodit tam, kde ji najdou. V nižších soutěžích umí každý běhat, bránit, bojovat a pak jsou tady hráči do nadstavby, kteří dělají rozdíly a to je přesně jejich role. Ve Svitavách to byli Svoboda, Belej, Seidler, Brůna a tady to prostě je Švanci. Když jsem viděl některé zápasy na podzim, tak tu roli rozdílového hráče plnil výborně a já věřím, že když bude zdravý, tak tomu tak bude i na jaře.“

Můžete nastínit, s jakou vizí do klubu přicházíte a jaké cíle před Vás vedení klubu předložilo?

„O tom bych ještě nerad mluvil, zeptejte se mě na konci února, jakou vidím perspektivu a jaké cíle si dáváme. Chci nejdříve hráče poznat, vyzkoušet mladé kluky, vytáhneme si ze dva šikovné borce z dorostu, ať poznají o čem je mužský fotbal a věřím, že se nám povede přivést hráče, kterého potřebuji do „svého“ fotbalu. S vedením jsme se shodli, že důležité bude doma předvádět takový fotbal, na který budou lidé chodit.“

Tým po podzimu figuruje na 6. místě tabulky s 25 body. Jaké umístění je podle Vás reálné na konci soutěžního ročníku?

„To je složitá otázka. Když se to sejde, budeme zdraví, dobře potrénujeme, doplníme mužstvo, tak můžeme ještě čeřit vody nahoře. Už jsem zažil i to, že se všechno pos…, zraní se 7 - 8 hráčů a jste rádi, že nespadnete. Pro mě je úkol jasný, vštípit klukům moji představu o fotbale, hrát atraktivní fotbal pro lidi a uvidíme, na jaké umístění to bude stačit.“

Děkujeme za rozhovor a ať se Vám v Blansku daří!