2:1

19.04.2024 | 17:00

2

1

K r o m ě ř í ž / B l a n s k o - Jihomoravský amatérský výběr vyhrál finále Regions Cupu, když na penalty vyřadil výběr Olomouckého krajského fotbalového svazu. V září ho tak čeká cesta do Srbska, kde bude bojovat v kvalifikaci o postup na amatérské mistrovství Evropy.

Regions Cup - republikové finále, Kroměříž, 18.6.2014, 18:00
1Olomoucký KFS
Sestava: Benčík - Kopp, Navrátil (C), Vacek, Linet - Dvořák (77. Škoda) - Hapal, Hlaváček (55. Hornich), Fišara (63. Svozil), Kaďorek (71. Hochman) - Kušner
Trenér: Karel Trnečka
2Jihomoravský KFS
Sestava: Juran - Švarc, Žoček, Šplíchal, Vítámvás (35. Vrána) - Paul (77. Selinger), Jeřábek (87. Masařík), Fiala (C), Urbančok (55. Lang) - Omelchenko (64. Trtílek), Koudelka
Trenér: Stanislav Schwarz
Poločas: 0:0
Branky: 90. Hapal - 66. Švarc
Penalty: Vacek 0:0, Fiala 0:0, Linet 0:0, Švarc 0:1, Hlaváček 1:1, Lang 1:2, Navrátil 2:2, Koudelka 2:3, Hapal 3:3, Vrána 3:4
ŽK: nikdo - 38. Žoček
Rozhodčí: Marek - Kordula, Pelikán
Diváků: 200

Komentář

V základní sestavě se objevili hned tři hráči FK Blansko. Mezi třemi tyčemi dostal příležitost David Juran, na postu středního obránce operoval po boku vyškovského Martina Žočka Jakub Šplíchal a v útočném tandemu nastoupil vedle líšeňského forvarda s ukrajinským pasem Omelchenka nejlepší střelec jarní části divize D Jan Koudelka.

Utkání zahájil mírně aktivněji podle zápisu domácí olomoucký výběr. V 10. min. vyrazil Juran pokus Dvořáka z 20 metrů, o čtyři minuty později pak po přetaženém centru hlavičkoval mimo tři tyče Kaďorek. Hosté z jihu Moravy odpověděli v 17. min. po pěkné akci Urbančoka, jehož centr v pokutovém území těsně minul Omelchenko. Ve 22. min. si potlesk diváků, mezi kterými nechyběli ani populární trenér Petr Uličný či brněnský bavič Petr Švancara, vysloužil Paul, jehož střela jen těsně minula levou tyč.

Po půlhodině hry o sobě dal poprvé při zakončení vědět Jan Koudelka, přízemní střelu brankář Benčík vyrazil na roh. O dvě minuty později předvedl velmi dobrý zákrok Juran, když si poradil se zakončením Hapala. Stejného hráče stáhl při úniku na branku ve 38. min. Žoček a zblízka si prohlédl z rukou rozhodčího Marka žlutou kartu. Následný trestný kop skončil pouze ve zdi. Poločas zakončil ve 44. min. dalekonosným projektilem Koudelka, Benčíka se mu však překvapit nepodařilo.

Po změně stran zahrozili opět jako první reprezentanti Olomouckého krajského fotbalového svazu. Po rohovém kopu mířil těsně vedle Vacek. V 64. min. se do hry místo Omelchenka dostal další blanenský hráč Jan Trtílek. Ten byl hned při své první akci faulován v blízkosti pokutového území a z následujícího trestného kopu se střelou přes zeď prosadil tasovický středopolař Roman Švarc - 0:1.

Zajímavé utkání se dočkalo nečekané záplatky v samotném závěru. Nejprve v 82. min. vyslal Trtílek na zteč branky rosického Selingera, který bohužel ve vápně i s přispěním dobíhajícího obránce ztratil stabilitu a k zakončení se tak nedostal. V 85. min. vyrazil Juran nepříjemnou střelu Lineta z přímého kopu. Definitivně rozhodnout mohl v poslední minutě po pasu bohunického Fialy blanenský Jan Trtílek, který však sólový nájezd na Benčíka neproměnil a tak přišel trest. Z protiakce se míč proskotačil ve vápně až k Lukáši Hapalovi, proti jehož zakončení Juran neměl nárok - 1:1.

O vítězi Regions Cupu tak musely rozhodnout až pokutové kopy. Hned na úvod Juran vychytal Vacka, bohužel ani Jihomoravanovi Fialovi nebylo přáno, orazítkoval pravou tyč. Druhou sérii načal velmi nepřesnou střelou Linet a od té chvíle již všichni střelci své pokusy proměnili. Mezi nimi i Jan Koudelka. Po penaltovém rozstřelu tak finálový zápas Regions Cupu ovládl výběr Jihomoravského krajského fotbalového svazu. Ten v zářijové kvalifikaci o amatérské EURO pocestuje do Srbska, kde se střetne s domácím výběrem, Bulharskem a Švýcarskem.

Region´s Cup je oficiálním mistrovstvím Evropy pro amatérské hráče. Každou zemi reprezentuje reprezentace regionu, která zvítězí v domácí předkvalifikaci. Hráči Jihomoravského KFS se nyní budou v kvalifikačních bojích snažit napodobit výběr Zlínského KFS, který se v roce 2012 zatím jako jediný dokázal probojovat až na závěrečný evropský šampionát, kde nakonec získal bronzové medaile. Ve výběrech se mohou objevit pouze hráči, kteří nikdy neměli podepsanou profesionální smlouvu a nehráli profesionální fotbalové soutěže.

Utkání se zúčastnili i členové Výkonného výboru FAČR, 1. místopředseda za Moravu Zdeněk Zlámal a člen Řídící komise pro Moravu Pavel Blaha.

V jedné se sedmi kvalifikačních skupin se český zástupce utká v září v Srbsku s domácím výběrem 25.9., poté s Bulharskem 27.9. a poslední utkání se Švýcarskem 29.9.2014. Na závěrečný turnaj, který se odehraje v červnu 2015, postoupí pouze vítězné týmy kvalifikačních skupin.

Ohlasy trenérů

Karel Trnečka, trenér Olomouckého KFS: „Měli jsme v utkání více ze hry, soupeř hrozil z především z brejků, my jsme si vytvořili spoustu standardnich situací a několik dalších šancí, a to hlavně v prvním poločase. Soupeř dal vedoucí gól z trestného kopu asi dvacet minut, my jsme pak dokázali vyrovnat v nastaveném čase Hapalem, synem bývalého vynikajícího fotbalisty Pavla Hapala. Zápas měl dobrou úroveń, byl vcelku vyrovnaný, na penalty vyhrál Jihomoravský kraj a my jim můžeme jen pogratulovat a popřát v dalších utkáních co nejlepší výsledek. Svým hráčum bych chtěl poděkovat za dobrou reprezentaci Olomouckeho kraje, vedeni KFS patří velké poděkování za vytvoření výborných podmínek při obou zápasech.“

Stanislav Schwarz, trenér Jihomoravského KFS: „Bylo to utkání dvou poločasů, v prvním poločase si olomoucký výběr vytvořil hodně stardadních situací, ale naše dobře hrající obrana je s úspěchem řešila. Ve druhém poločase jsme zlepšili pohyb, byli jsme více na míči a po přímém kopu jsme se ujali vedení zásluhou Romana Švarce. Škoda, že jsme v nastaveném čase inkasovali vyrovnávací branku. V penaltovém roztřelu nás podržel brankař Juran.“