B l a n s k o - Lodivod Blanska má po podzimní části o čem přemýšlet. Po fantastické jízdě napříč MSFL jej čeká hodně těžeké jaro, ve kterém se bude řešit hlavně jedna otázka. Bude hrát Blansko 2. ligu? Menší nápovědu najdete v rozhovoru se Zbyňkem Zbořilem.

Jaký byl podzim z tvého pohledu?
Trenér by neměl být nikdy spokojený, ale podle mě jsme odehráli dobrý podzim. Mrzí mě některé zbytečné ztráty, ale na druhou stranu musíme být vděční za fantastickou domácí bilanci. V létě jsme pracovali hlavně na odpovědnější obranné činnosti, protože v divizi jsme v tomto směru hráli hodně lehkovážně. To se povedlo, spolu s Rosicemi jsme dostali nejméně branek a zkušená osa Doležal, Huška, Štrbák, Buchta prokazovala po celý podzim velkou kvalitu. V útočné fázi jsme s hráči hodně rotovali v závislosti na momentální formě, soupeřích a taktice. Možná i tím nemáme toho klasického bombarďáka, ale i góly jsme rozložili na víc hráčů. Dalším faktorem úspěšného podzimu bylo, že se nám vyhýbala zranění. Přišla až v závěru podzimu a i při té šířce kádru jsme neměli alternaci za nejlepšího střelce mužstva, obránce Sedla. Podle mě byla nejdůležitějším faktorem konkurence v útočné fázi. Častokrát jsme střídali třeba i tři hráče najednou a dokázali tak otočit kormidlem zápasu, zvýšit tempo, kvalitu. Střídající hráči rozhodovali zápasy. Takže když to shrnu, měl jsem velký respekt k soutěži, která se doplněním o béčka ligových týmu ohromně zkvalitnila a se vší pokorou beru naše umístění i jako závazek do další práce.

Doma nekompromisní, venku to skřípalo, čím si to vysvětluješ?
Nastavením hlavy. Připravíte hráče na soupeře, zdůrazníte nutnou koncentraci na vstupy do zápasů a ve finále třikrát prohrajete po gólech v úvodních minutách. A to ještě v Uherském Brodě chytil Doležal tutovku hned v první minutě zápasu. Toto je jeden důvod, druhým byla špatná produktivita. V Petřkovicích jsme nedali ani penaltu, v Dolním Benešově jsme udělali z brankáře hvězdu kola, v Rosicích jsme měli vysoké procento držení míče, ale i přes tuto dominanci se Rosicím těžko dávají góly. O tom se přesvědčila všechna mužstva. Na Vrchovině nám zápas nevyšel, domácím šla karta od úvodu zápasu, chtěli to víc. I když jsme se tam rvali až do konce aspoň o bod, vyhrát jsme si tam nezasloužili. Soutěž je tak vyrovnaná, že vyhrávat venku je těžké pro každého, ale pokud chcete hrát nahoře, bilanci zlepšit musíme.

Tým prošel těžkými zkouškami v podobě zápasů s béčkem Olomouce, s Frýdkem-Místkem, nebo také Uničovem. Co tyto těžké zápasy ukázaly?
Podle mě to byly nadstandardní třetiligové zápasy. Sice všechny se šťastným koncem pro nás, ale rozhodovaly maličkosti. Se Sigmou se lámal chleba, když Dolík chytil Yunisovi penaltu, s Frýdkem i Uničovem jsme určitě nedominovali, ale dokázali jsme vyhrát i takto vyrovnaná utkání. Na jaře jedeme k těmto třem aspirantům na postup na jejich půdu, což bude teprve křest ohněm. Ale i taková mužstva ztrácela a při pohledu na vyrovnanou tabulku se může stát, že vyskočí někdo další.

Dějí se už nějaké změny v kádru?
V létě se nám nedařilo přivézt vytipované hráče, nakonec jsme šli tzv. „slovenskou“ cestou. Musím říct, že tento tah vyšel. Přišla kvalita, Majo Štrbák nechyběl na hřišti ani minutu a stal se velkou osobností nejenom na hřišti. I další kluci nám hrozně pomohli a uvidíme, jestli se nám je podaří udržet. Momentálně řešíme doplnění mužstva na místech, kde nás tlačí bota, ale z pochopitelných důvodů nebudu konkrétní.

Hodně se mluví o postupu do druhé ligy, co na něj říkáš ty?
V tomhle jsem hodně opatrný, o postupu se vůbec bavit nechci. Jedna věc je sportovní stránka a druhá věc je zázemí a podmínky klubu pro takovou soutěž. Na obou frontách nás čeká hodně práce.

Kde vidíš největší mezery směrem k jaru?
Jaro bude hrozně těžké. Jak jsem už zmínil, nás čekají všichni konkurenti v boji o čelo tabulky venku a může se stát, že z náskoku nebude po třech kolech nic. Stalo se to loni i Líšni, kdy nakonec rozhodovalo až divoké poslední kolo, v kterém Frýdek přišel o postup až v posledních minutách sezóny. My musíme zlepšit bilanci z venkovních zápasů, protože se nedá čekat, že doma neztratíme ani bod, jako tomu bylo na podzim.

V zimní pauze vás čeká třikrát Zbrojovka, generálka s Prostějovem, co si slibujete o d těžké zimní přípravy?
V létě jsme neměli pořádnou konfrontaci, šli jsme do MSFL bez většího herního prověření, což se v zimě nestane. Odehrajeme tři zápasy s druholigovými soupeři, kteří nám určitě nastaví zrcadlo možností. Jak jsem říkal, v létě jsme hlavně pracovali na odpovědnější obranné činnosti. Pro zimní přípravu už mám v hlavě připravené, jak bychom se chtěli prezentovat na jaře. Uvidíme, jak to bude vypadat na hřišti. Práce je dost, chceme se posouvat a odvety na jaře ukážou naše možnosti.

Fanoušci, téma které hýbe celou MSFL, návštěvy srovnatelné s 2. ligou. Jak moc vás to v kabině těší?
Za to bych chtěl hrozně poděkovat. Moc si toho vážíme, hráčům se před tolika lidmi hraje lépe a hrozně nás těší takový zájem o fotbal v Blansku. Speciálně bych chtěl poděkovat fandům z The Blansko Klobasa, kteří jezdí i ven a doufám, že nejenom jim budeme dělat radost i nadále.